Znaczenie łączności w IoT

nic połączona w sieć za pomocą pinesek Grafika autorstwa Freepik

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT jest to, że te rzeczy rozmawiają z innymi rzeczami, czyniąc te fizyczne obiekty mądrzejszymi i bardziej responsywnymi niż wcześniej.

Podstawą tej zdolności do działania w IoT jest oczywiście łączność. Urządzenia IoT mogą łączyć się za pomocą Wi-Fi, Bluetooth, sieci komórkowych lub jednego z wielu protokołów szerokopasmowych niskiej mocy (LPWAN). Tag LPWAN obejmuje wszystko, od lokalnego Wi-Fi i Bluetooth po warianty znanych połączeń telekomunikacyjnych 3G/4G/5G, używanych przez smartfony.

Dlaczego łączność ma znaczenie w IoT

  • Umożliwienie wymiany danych

Po prostu, łączność umożliwia urządzeniu przesyłanie danych, takich jak kroki do serwera GPS lub przesyłanie odczytu temperatury wewnętrznej do gadżetu w salonie. Wszystkie systemy IoT, niezależnie od ich złożoności, opierają się na stałym strumieniu danych. Na przykład w inteligentnym systemie rolniczym, czujniki w polu przesyłają dane o wilgotności gleby i warunkach atmosferycznych, automatycznie dostosowując ilość wody kierowanej do uprawy.

  • Umożliwienie operacji w czasie rzeczywistym

Siła IoT wynika z potencjału percepcji i kontroli w czasie rzeczywistym. Nie ma sensu mieć IoT, jeśli łączność jest słaba. Bez niezawodnej łączności, dane z czujników i urządzeń, które mają być zbierane i analizowane w czasie rzeczywistym, mogą być opóźnione. W opiece zdrowotnej, w czasie rzeczywistym, połączone urządzenia monitorują parametry życiowe pacjenta na oddziale intensywnej opieki i informują lekarza o wszelkich obserwacjach poza określonymi normami.

  • Wsparcie dla skalowalności

W miarę jak coraz więcej urządzeń zostaje połączonych z IoT, sieci będą musiały się rozbudowywać. Rozwiązania łączności umożliwiają sieciom rozwijanie się bez pogarszania wydajności czy niezawodności. W miarę jak inteligentne miasto się rozrasta, możliwość dodawania większej liczby czujników i urządzeń z czasem jest kluczowa.

  • Zapewnienie interoperacyjności

Jedność będzie również wynikać z użycia standardów i protokołów łączności, aby zapewnić, że urządzenia różnych producentów mogą wymieniać informacje w jednym systemie. Jeśli używasz standardów łączności takich jak MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) lub CoAP (Constrained Application Protocol), możesz połączyć urządzenia różnych producentów w jeden system. W ten sposób funkcjonalność połączonych urządzeń będzie większa niż suma ich indywidualnych możliwości.

Rozwiązywanie wyzwań związanych z łącznością

Łączność jest fundamentem IoT. Ale realizacja tego potencjału stawia wiele wyzwań.

  • Bezpieczeństwo i prywatność

Oznacza to, że dane są przesyłane w ogromnych ilościach, co wymaga zabezpieczenia poufnych informacji. Będzie to wymagać zaawansowanego szyfrowania, uwierzytelniania i regularnych aktualizacji zabezpieczeń. Naruszenia bezpieczeństwa muszą być zapobiegane w sieciach IoT, aby zwalczać potencjalne przypadki hakowania. W związku z tym ochrona danych jest kluczowa, aby zapewnić prywatność użytkowników.

  • Niezawodność sieci

Stabilna łączność powinna być zapewniona przez cały czas działania. W IoT, przesyłane dane są stale używane do przetwarzania i wywoływania alertów. Utrata połączenia może wpłynąć na rzeczywiste sytuacje i spowodować utratę danych. Aby zmniejszyć ryzyko, konieczna jest stabilna sieć z redundancją i przełączaniem awaryjnym.

  • Efektywność energetyczna

Ponieważ wiele urządzeń IoT musi być zasilanych bateriami, rozwiązania łączności muszą być niskomocowe, aby wydłużyć żywotność baterii. Dlatego projekty takie jak NB-IoT lub LoRaWAN sprawdzają się w takich scenariuszach.

Przyszłość łączności IoT

Przyszła ewolucja technologii łączności połączy się z IoT, aby znacznie rozszerzyć jego możliwości. Pojawienie się technologii 5G umożliwi szybkie połączenia o niskim opóźnieniu. Ta zmiana wprowadzi systemy IoT, które wcześniej były niemożliwe, takie jak pojazdy autonomiczne, które natychmiast analizują stany pojazdu i zapewniają unikanie kolizji w czasie rzeczywistym. Ewolucja edge computing przybliży przetwarzanie danych do brzegu (urządzeń IoT), znacznie zmniejszając opóźnienia i koszty pasma.

Łączność leży u podstaw prawie wszystkiego, co uważamy za ważne w IoT – wymianę danych, użycie w czasie rzeczywistym, skalę i interoperacyjność, do których mamy dostęp w naszych systemach. Niezależnie od tego, czy chodzi o kolejną iterację naszych inteligentniejszych domów, medyczne urządzenia IoT czy pionierskie inteligentne miasta, scena dla integracji najnowocześniejszych technologii zostanie ustawiona poprzez uczynienie naszej łączności niezawodną, skalowalną i efektywną energetycznie.

Artykuł autorstwa Magdy Dąbrowskiej, edytorki w firmie WeKnow Media

Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska

RECENT ARTICLES

bitsensing współpracuje z NXP w celu opracowania skalowalnych rozwiązań radarowych dla różnych branż

bitsensing podpisało Memorandum of Understanding (MOU) z NXP Semiconductors.

Read more

NXP rozszerza portfolio zgodne z ASA dzięki przejęciu Aviva Links

NXP Semiconductors N.V. ogłosiło zawarcie ostatecznej umowy o przejęciu Aviva Links w ramach transakcji gotówkowej o wartości 242,5 miliona USD.

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more