Wzmacnianie bezpieczeństwa IoT

Kłódka po środku holograficznego tła Grafika autorstwa Freepik

Wzrost Internetu Rzeczy (IoT) przyniósł niespotykaną wcześniej wygodę i innowacje w różnych dziedzinach, od inteligentnych domów po automatyzację w sektorach przemysłowych i opiece zdrowotnej. Wszystko to było możliwe dzięki obfitości urządzeń połączonych z siecią. Niestety, mimo atrakcyjności tej technologii, urządzenia IoT i sieci mogą być źródłem dużego zagrożenia, gdy zostaną wykorzystane przez cyberprzestępców. Dlatego właściciele technologii, którzy chcą pozostać w grze o bezpieczeństwo cybernetyczne, powinni zyskać większą świadomość wyzwań, z jakimi mogą się spotkać, i przyjąć zestaw najlepszych praktyk, aby ich urządzenia IoT i sieci były bezpieczne. Niniejszy artykuł dostarcza wglądów i rad, jak uczynić te działania możliwymi do realizacji dla właścicieli technologii w celu osiągnięcia bezpiecznego IoT.

Zrozumienie wyzwań związanych z bezpieczeństwem IoT

  • Brak standaryzacji

Mamy do czynienia z technicznym ekosystemem urządzeń produkowanych przez różnych producentów, stosujących różnorodne konfiguracje sprzętowe i programowe. Gdyby wszystkie urządzenia stosowały wspólny zestaw standardów bezpieczeństwa informacji, wyzwanie związane z zapewnieniem jego implementacji byłoby mniej istotne. Niestety, tak nie jest.

  • Ograniczenia zasobów

Typowym ograniczeniem urządzeń IoT jest to, że rzadko dysponują one mocą obliczeniową, pamięcią czy miejscem do przechowywania potrzebnym do wdrożenia czegoś więcej niż podstawowe środki ochrony przed cyberatakami, w tym szyfrowania, które chroni działanie urządzenia i prywatność użytkownika, czy zapór ogniowych i systemów wykrywania włamań.

  • Narażenie na internet

Z założenia urządzenia IoT są podłączone do internetu, co zwiększa ich podatność na cyberzagrożenia. Ta łączność tworzy wiele punktów wejścia dla atakujących.

  • Systemy starsze

Wiele urządzeń IoT działa na przestarzałym oprogramowaniu i sprzęcie, nie wspierając nowoczesnych protokołów bezpieczeństwa i aktualizacji. To czyni je łatwymi celami dla cyberprzestępców.

Laptop z kłódką i łańcuchem
Grafika autorstwa Freepik

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa IoT

1. Wdrożenie silnych mechanizmów uwierzytelniania

  • Nie używaj tych samych haseł: Każde urządzenie IoT powinno mieć unikalne, skomplikowane hasło – nie to, które dostarcza producent.
  • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA): Jeśli to możliwe, włącz 2FA, aby dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń.

2. Aktualizacja oprogramowania i firmware

  • Aktualizuj oprogramowanie i firmware: Utrzymuj oprogramowanie i firmware aktualne na wszystkich urządzeniach IoT. Aktualizacje od producentów często rozwiązują problemy z bezpieczeństwem.
  • Włącz automatyczne aktualizacje: Jeśli dostępne, włącz automatyczne aktualizacje, aby urządzenia otrzymywały najnowsze poprawki, gdy tylko się pojawią.

3. Segmentacja sieci

  • Izolowanie urządzeń IoT: Używaj różnych sieci do izolowania urządzeń IoT, aby w przypadku ich zhakowania, atakujący nie mieli dostępu do danych z innych części sieci.
  • Tworzenie VLAN: Segmentuj i ograniczaj ruch między różnymi grupami urządzeń, używając wirtualnych sieci lokalnych (VLAN).

4. Szyfrowanie i bezpieczna komunikacja

  • Szyfrowanie danych: Szyfruj dane przechowywane i przesyłane. Na przykład, dane w tranzycie mogą korzystać z protokołu takiego jak transport layer security (TLS) do bezpiecznej komunikacji.
  • Bezpieczne protokoły urządzeń: Upewnij się, że Twoje urządzenia używają bezpiecznych protokołów, takich jak hypertext transfer protocol secure (HTTPS), secure shell (SSH) i message queuing telemetry transport (MQTT) z TLS.

5. Regularne audyty i oceny bezpieczeństwa

  • Audyty: Regularnie audytuj bezpieczeństwo, aby zidentyfikować potencjalne luki i słabości w infrastrukturze IoT.
  • Testy penetracyjne: Zatrudniaj ekspertów ds. bezpieczeństwa do konsultacji. Pozwól profesjonalnym ekspertom ds. bezpieczeństwa przetestować Twoje słabe punkty.
Kłódka na cyfrowym tle
Grafika autorstwa Freepik

6. Monitorowanie i analiza ruchu sieciowego

  • Systemy wykrywania włamań (IDS): Zainstaluj IDS, aby monitorować ruch sieciowy pod kątem złośliwych działań lub potencjalnych zagrożeń.
  • Analiza behawioralna: Używaj narzędzi do określania, czy zachowanie urządzenia uległo zmianie, co może wskazywać na naruszenie bezpieczeństwa.

7. Ustanowienie planu reagowania

  • Plan reagowania na incydenty: Stwórz i utrzymuj plan reagowania na incydenty, aby szybko łagodzić skutki naruszenia bezpieczeństwa.
  • Regularne ćwiczenia: Raz na kwartał przeprowadzaj ćwiczenia zespołu, aby być gotowym na ewentualne nieszczęścia.

8. Edukacja i szkolenie pracowników

  • Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego: Uczyń polityką firmy zapewnianie okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego dla wszystkich pracowników.
  • Świadomość phishingu: Edukuj pracowników na temat ataków phishingowych i jak je rozpoznawać i unikać.

9. Zarządzanie dostawcami

  • Ocena dostawców: Jeśli to możliwe, wybieraj dostawców urządzeń IoT, którzy kładą duży nacisk na bezpieczeństwo i oferują regularne aktualizacje oraz wsparcie.
  • Umowy dotyczące bezpieczeństwa: Poproś dostawców o podpisanie umów dotyczących bezpieczeństwa, aby zagwarantować, że przestrzegają Twoich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

10. Stosowanie bezpiecznych praktyk rozwoju

  • Bezpieczne kodowanie: Stosuj bezpieczne praktyki kodowania podczas tworzenia aplikacji IoT i firmware.
  • Przeglądy kodu: Regularnie przeprowadzaj przeglądy kodu i oceny podatności podczas procesu rozwoju.

Im więcej urządzeń IoT integruje się w codziennym życiu i działalności biznesowej, tym bardziej zależymy od ich nieprzerwanego działania. Ta konieczność dodatkowo podkreśla potrzebę stosowania silnych środków bezpieczeństwa cybernetycznego, szczególnie ponieważ urządzenia IoT używają różnych systemów i architektur niż komputery czy smartfony. Mamy nadzieję, że najlepsze praktyki, które tu przedstawiliśmy, pomogą właścicielom technologii IoT w zabezpieczeniu swoich urządzeń i wzmocnieniu bezpieczeństwa infrastruktury IoT. Pozostańcie czujni, zaangażowani i bezpieczni.

Przestrzeganie tych zasad nie tylko utrzyma nasze technologie bezpieczne, ale także pomoże wszystkim budować bezpieczniejszy ekosystem IoT.

Artykuł autorstwa Magdy Dąbrowskiej, edytorki w firmie WeKnow Media

Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska

RECENT ARTICLES

Kemet Data Center przyspieszy transformację cyfrową na Bliskim Wschodzie i w Afryce

INTRO Technology, technologiczne ramię INTRO Holding i spółka macierzysta Advansys i Forte Cloud, ogłosiła podpisanie Memorandum of Understanding (MoU) z Oman Data Park w celu utworzenia Kemet Data Center w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego. Wartość MoU wynosi 450 milionów dolarów i reprezentuje pierwsze partnerstwo między tymi dwoma firmami, mające na celu dostarczanie rozwiązań chmurowych, Internetu

Read more

Qualcomm i Sequans finalizują sprzedaż technologii 4G IoT

Qualcomm Incorporated, poprzez swoją spółkę zależną Qualcomm Technologies, oraz Sequans Communications ogłosiły, że zakończyły sprzedaż technologii 4G IoT firmy Sequans na rzecz Qualcomm.

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more