Viasat ogłosił, że po raz pierwszy przeprowadził demonstrację bezpośredniej łączności satelitarnej (D2D) w Królestwie Arabii Saudyjskiej, we współpracy z partnerami z ekosystemu firmy.
Viasat wysyłał wiadomości dwukierunkowe oraz wiadomości SoS za pośrednictwem satelity dla uczestników wydarzenia „Connecting the World from the Skies”, organizowanego przez Komisję Komunikacji, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii (CST) Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU) w Rijadzie.
Testy wykorzystały komercyjny smartfon z systemem Android, wyposażony w możliwość łączności sieciowej niezależnej od naziemnych (NTN), za pomocą aplikacji do przesyłania wiadomości Bullitt over-the-top. Wiadomości były przesyłane za pośrednictwem wysoce niezawodnego satelity Viasat z pasma L, orbitującego nad Oceanem Indyjskim, dzięki infrastrukturze usług NTN zgodnej z normami 3GPP, zainstalowanej w bramach Viasat przez Skylo, partnera ekosystemu firmy.
Technologia D2D to rozwijające się rozwiązanie, które umożliwia codziennym urządzeniom, takim jak telefony komórkowe, samochody czy maszyny przemysłowe, łączenie się zarówno z sieciami naziemnymi, jak i satelitarnymi bez potrzeby dodatkowego dedykowanego sprzętu. Technologia ta opiera się na nowych globalnych standardach mobilnych 3GPP release 17, które są obecnie przyjmowane przez operatorów satelitarnych, operatorów sieci mobilnych oraz producentów urządzeń i chipsetów.
Demonstracja była możliwa dzięki wysoce niezawodnym możliwościom satelitarnym w paśmie L firmy Viasat, a testy wykazały wykonalność łączności satelitarnej z telefonami komórkowymi w całym regionie. Co istotne, podejście firmy, polegające na korzystaniu z już licencjonowanego i dedykowanego widma satelitarnego, pozwala współpracować z operatorami sieci mobilnych w celu świadczenia tych usług w przyszłości bez zakłócania lub ingerencji w widmo naziemne.
Sandeep Moorthy, dyrektor techniczny Viasat, powiedział: „Poprzez rozszerzenie naszej innowacyjnej technologii D2D na Królestwo Arabii Saudyjskiej pokazujemy potencjał usług D2D w szybko rozwijającym się regionie Zatoki Perskiej i Azji-Pacyfiku. Technologia D2D może pomóc zmniejszyć bariery w dostępie do łączności w regionach, gdzie usługi naziemne są niestabilne lub niedostępne, przekształcać przemysł i łańcuchy dostaw, tworzyć nowe możliwości oraz wspierać większą efektywność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Chcielibyśmy podziękować CST za wsparcie przy realizacji tej ekscytującej demonstracji.”
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska