Chociaż IoT istnieje już od kilku lat, ostatnie postępy technologiczne, w tym lepsza łączność, chmura obliczeniowa, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, związana z nimi analityka oraz tanie czujniki, znacznie przyspieszyły jego adopcję. Jednak wraz ze wzrostem ilości danych pojawiły się wyzwania związane z ich absorpcją, interpretacją i podejmowaniem świadomych decyzji. AI umożliwia systemom technicznym postrzeganie ich otoczenia, rozwiązywanie problemów i działanie w celu osiągnięcia określonych celów. W istocie AI pozwala maszynom na zrozumienie istniejących scenariuszy, rozwiązywanie problemów i samodzielne wdrażanie rozwiązań.
Centralnym elementem strategii AIoT firmy SEALSQ jest integracja zaawansowanych półprzewodników, inteligentnych czujników, technologii AI i kompleksowej chmury danych. To połączenie tworzy kompleksową platformę, która nie tylko wspiera innowacje, ale także zapewnia sukces i efektywność inicjatyw transformacji cyfrowej dla swoich klientów. AIoT działa jako mózg, który napędza układ nerwowy sieci obiektów IoT działających w ekosystemie SEALSQ, który obecnie zabezpiecza ponad 1,6 miliarda urządzeń IoT zabezpieczonych przez SEALSQ VaultIC.
Wraz z wprowadzeniem technologii 5G, ten ekosystem jest gotowy na jeszcze szybszy rozwój, ponieważ 5G umożliwi połączenie każdego obiektu, osoby i maszyny. AIoT wprowadzi AI do kluczowych elementów infrastruktury ekosystemu, w tym Root of Trust, półprzewodników i edge computingu. Specjalizowane API zapewniają interoperacyjność między komponentami na poziomie urządzeń, oprogramowania i platform, optymalizując działanie systemu i sieci.
Wizja SEALSQ wykracza daleko poza obecne możliwości AIoT. Jej Moonshot Development Plan ma na celu zrewolucjonizowanie mocy i możliwości AI poprzez integrację najnowocześniejszych, kompleksowych układów post-kwantowych z głównym nurtem komputerów, badaniami AI i codziennymi technologiami do 2028 roku. Ruch ten nie polega tylko na maksymalizacji wydajności AI — chodzi o zapewnienie ultrabezpieczeństwa w erze post-kwantowej.
Cele SEALSQ obejmują osiągnięcie 50-krotnej poprawy w czasie szkolenia i wnioskowania AI. Wykorzystując komputer kwantowy, SEALSQ ma na celu przełamanie istniejących barier w wydajności AIoT, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie IoT. Firma zamierza również zapewnić 99,999-procentowe bezpieczeństwo kwantowo-odporne dla wszystkich operacji AI. SEALSQ prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa kwantowo-odpornego, zapewniając, że technologie napędzane przez AI pozostaną bezpieczne wobec pojawiających się zagrożeń kwantowych. Planuje także zintegrować układy SEALSQ z 70 procentami technologii napędzanych przez AI. Od automatyzacji domowej po pojazdy autonomiczne, układy post-kwantowe SEALSQ będą napędzać przyszłość innowacji napędzanych przez AI.
Wśród inicjatyw strategicznych SEALSQ wymienia Quantum AI Accelerator, który współpracuje z czołowymi instytucjami badawczymi AI na całym świecie, aby wykorzystać przyspieszenie kwantowe SEALSQ w celu przyspieszenia badań i rozwoju AI. Firma dąży również do zapewnienia ultra-bezpiecznych sieci kwantowych, współpracując z dostawcami telekomunikacyjnymi w celu zastąpienia klasycznego przesyłu danych siecią kwantową, zapewniając ultra-bezpieczne kanały komunikacyjne oraz oferując kwantowo zoptymalizowane rozwiązania przemysłowe, współpracując z dostawcami z branży automatyki przemysłowej, motoryzacyjnej i automatyki domowej w celu wprowadzenia produktów wzbogaconych o technologie kwantowe, co doprowadzi do powstania inteligentniejszych samochodów, bardziej efektywnych fabryk i domów, które uczą się i adaptują szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
SEALSQ planuje również utworzenie globalnego sojuszu bezpieczeństwa kwantowego, w skład którego wejdą firmy technologiczne, agencje zajmujące się cyberbezpieczeństwem i rządy, aby ustalać standardy bezpieczeństwa post-kwantowego, zapewniając zjednoczone podejście do przyszłych wyzwań. Firma zamierza także wprowadzić rewolucję w dziedzinie czujników kwantowych, współpracując z firmami zajmującymi się sprzętem i technologiami w celu integracji wzbogaconych o kwantowe czujników do codziennych technologii, co skutkować będzie tworzeniem urządzeń o niezwykle wysokiej dokładności i czułości.
Do 2028 roku wizja „moonshot” SEALSQ zakłada stworzenie świata, w którym AI napędzana przez technologię kwantową będzie nie tylko bardziej wydajna i bezpieczna, ale także zintegrowana z każdym aspektem naszego życia. Poprzez niezachwiane zaangażowanie w innowacje i współpracę, firma zamierza uczynić tę wizję rzeczywistością. Wraz z nadejściem nowej ery ewolucji technologicznej związanej z komputerami kwantowymi, SEALSQ będzie stała na czele, kierując integracją AI, IoT i technologii kwantowych w celu redefiniowania możliwości naszego połączonego świata.
Technologia generatywnej AI, będąca kolejnym istotnym elementem strategii SEALSQ, dodatkowo zwiększa zdolności uczenia się ekosystemu, umożliwiając autonomicznym urządzeniom IoT działanie z niespotykaną precyzją. Niezależnie od tego, czy chodzi o nawigację w skomplikowanych środowiskach, takich jak samochody autonomiczne, czy personalizację doświadczeń użytkowników w inteligentnych domach, Generative AI optymalizuje funkcjonalność i adaptacyjność.
Rynek AI w cyberbezpieczeństwie jest ściśle powiązany z IoT, obejmując takie zastosowania jak wykrywanie oszustw i bezpieczeństwo sieci. Integrując AI, systemy te mogą skuteczniej rozpoznawać potencjalne zagrożenia, zwiększając ogólne bezpieczeństwo i odporność.
Patrząc w przyszłość, wzrost IoT jest niezaprzeczalny. Według raportu IoT Analytics „State of IoT — Spring 2023” liczba globalnych połączeń IoT wzrosła o 18% w 2022 roku do 14,3 miliarda aktywnych punktów końcowych IoT. Oczekuje się, że ten trend będzie kontynuowany, a prognozy przewidują około 29 miliardów połączeń IoT do 2027 roku. Połączenie AI i IoT oferuje potężną synergię — podczas gdy IoT umożliwia urządzeniom komunikację przez internet, AI daje tym urządzeniom możliwość uczenia się na podstawie swoich danych i doświadczeń. Wiele firm już zaczęło włączać AI i IoT do swoich procesów i produktów, dostrzegając transformacyjny potencjał tego połączenia.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska