Rynek satelitarnego IoT osiągnie 26,7 mln abonentów do 2028 roku

3D connections background with low poly connecting lines and dots Grafika kjpargeter na stronie Freepik

Globalny rynek satelitarnych komunikacji IoT rozwija się w stabilnym tempie, jak wynika z nowego raportu badawczego firmy Berg Insight, specjalizującej się w analizie rynku IoT. Globalna baza abonentów satelitarnego IoT wzrosła do 5,1 miliona w 2023 roku. Liczba abonentów satelitarnego IoT wzrośnie w tempie rocznym (CAGR) na poziomie 39,2%, osiągając 26,7 miliona jednostek w 2028 roku. Jedynie około 10% powierzchni Ziemi ma dostęp do naziemnych usług łączności, co pozostawia ogromną szansę dla satelitarnego IoT. Łączność satelitarna stanowi uzupełnienie dla sieci komórkowych i niekomórkowych w odległych lokalizacjach, co jest szczególnie przydatne w zastosowaniach rolniczych, śledzeniu zasobów, transporcie morskim i intermodalnym, eksploracji ropy i gazu, sektorze użyteczności publicznej, budownictwie i sektorze rządowym. Zarówno istniejący operatorzy satelitarni, jak i ponad dwadzieścia nowych inicjatyw stawia na rynek IoT. To nowe badanie obejmuje łącznie 40 operatorów satelitarnego IoT.

„Iridium, Orbcomm, Viasat (Inmarsat) i Globalstar są dziś największymi operatorami sieci satelitarnego IoT”, powiedział Johan Fagerberg, główny analityk w Berg Insight.

Iridium zwiększyło swoją bazę abonentów o 17% w ostatnim roku i zdobyło pierwsze miejsce z 1,8 miliona abonentów. Orbcomm, początkowo dedykowany operator satelitarny, stał się dostawcą kompleksowych rozwiązań, oferując usługi na swojej sieci satelitarnej, a także jako partner dystrybucyjny Viasat (Inmarsat) i innych. Na koniec IV kwartału 2023 roku firma miała 715 tysięcy abonentów satelitarnego IoT na swoich sieciach oraz sieci Viasat. Globalstar osiągnął 0,48 miliona abonentów. Inni operatorzy z bazą połączeń liczącą dziesiątki tysięcy to między innymi Myriota w Australii, Kineis we Francji oraz Thuraya w ZEA.

Oprócz obecnych operatorów satelitarnych na rynku pojawiło się ostatnio wiele nowych inicjatyw. Do niektórych znanych projektów należą Astrocast, AST SpaceMobile, CASC/CASIC, E-Space, Hubble Network, Kepler Communications, Kineis, Ligado Networks, Lynk, Myriota, Omnispace, Skylo, Swarm Technologies (SpaceX) i Totum. Wiele z nich opiera się na koncepcjach nanosatelitów na niskiej orbicie. Chociaż niektórzy opierają się na własnych technologiach satelitarnej łączności, niektóre zaczynają wykorzystywać technologie łączności IoT stosowane w sieciach naziemnych. Przykłady obejmują OQ Technology, AST SpaceMobile, Omnispace, Sateliot, Galaxy Space, Ligado Networks, Lynk, Skylo i Starlink (3GPP 4G/5G); EchoStar Mobile, Fossa Systems, Lacuna Space, Innova Space i Eutelsat (LoRaWAN); oraz Hubble Network (Bluetooth). Współpraca pomiędzy operatorami satelitarnymi a operatorami komórkowymi, eksplorująca nowe możliwości hybrydowej łączności satelitarno-naziemnej, stanie się powszechna w nadchodzących latach.

„Skylo był ostatnio najbardziej aktywnym dostawcą NTN dla hybrydowych ofert komórkowych i satelitarnych, współpracując z Deutsche Telekom, BICS, emnify, floLIVE, Monogoto, O2 Telefónica (Niemcy), Particle, Soracom, Transatel i 1GLOBAL (Truphone). Dodatkowi operatorzy satelitarnego IoT, którzy współpracują z operatorami komórkowymi i MVNO, to między innymi Sateliot, Starlink, OQ Technology, Omnispace, Lynk, Intelsat, Viasat i AST SpaceMobile”, podsumowuje Fagerberg.

Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska

RECENT ARTICLES

Viasat demonstruje bezpośrednią łączność satelitarną w Arabii Saudyjskiej

Viasat ogłosił, że po raz pierwszy przeprowadził demonstrację bezpośredniej łączności satelitarnej (D2D) w Królestwie Arabii Saudyjskiej, we współpracy z partnerami z ekosystemu firmy.

Read more

Samyang prezentuje chatbota TRIGENT i odświeżoną stronę TRILITE

Samyang Corporation zaprezentowała nową stronę internetową swojej marki rozwiązań do uzdatniania wody „TRILITE” oraz innowacyjną sztuczną inteligencję (AI) w swojej siedzibie w Jongno, Seul.

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more