Globalny rynek satelitarnych komunikacji IoT rozwija się w stabilnym tempie, jak wynika z nowego raportu badawczego firmy Berg Insight, specjalizującej się w analizie rynku IoT. Globalna baza abonentów satelitarnego IoT wzrosła do 5,1 miliona w 2023 roku. Liczba abonentów satelitarnego IoT wzrośnie w tempie rocznym (CAGR) na poziomie 39,2%, osiągając 26,7 miliona jednostek w 2028 roku. Jedynie około 10% powierzchni Ziemi ma dostęp do naziemnych usług łączności, co pozostawia ogromną szansę dla satelitarnego IoT. Łączność satelitarna stanowi uzupełnienie dla sieci komórkowych i niekomórkowych w odległych lokalizacjach, co jest szczególnie przydatne w zastosowaniach rolniczych, śledzeniu zasobów, transporcie morskim i intermodalnym, eksploracji ropy i gazu, sektorze użyteczności publicznej, budownictwie i sektorze rządowym. Zarówno istniejący operatorzy satelitarni, jak i ponad dwadzieścia nowych inicjatyw stawia na rynek IoT. To nowe badanie obejmuje łącznie 40 operatorów satelitarnego IoT.
„Iridium, Orbcomm, Viasat (Inmarsat) i Globalstar są dziś największymi operatorami sieci satelitarnego IoT”, powiedział Johan Fagerberg, główny analityk w Berg Insight.
Iridium zwiększyło swoją bazę abonentów o 17% w ostatnim roku i zdobyło pierwsze miejsce z 1,8 miliona abonentów. Orbcomm, początkowo dedykowany operator satelitarny, stał się dostawcą kompleksowych rozwiązań, oferując usługi na swojej sieci satelitarnej, a także jako partner dystrybucyjny Viasat (Inmarsat) i innych. Na koniec IV kwartału 2023 roku firma miała 715 tysięcy abonentów satelitarnego IoT na swoich sieciach oraz sieci Viasat. Globalstar osiągnął 0,48 miliona abonentów. Inni operatorzy z bazą połączeń liczącą dziesiątki tysięcy to między innymi Myriota w Australii, Kineis we Francji oraz Thuraya w ZEA.
Oprócz obecnych operatorów satelitarnych na rynku pojawiło się ostatnio wiele nowych inicjatyw. Do niektórych znanych projektów należą Astrocast, AST SpaceMobile, CASC/CASIC, E-Space, Hubble Network, Kepler Communications, Kineis, Ligado Networks, Lynk, Myriota, Omnispace, Skylo, Swarm Technologies (SpaceX) i Totum. Wiele z nich opiera się na koncepcjach nanosatelitów na niskiej orbicie. Chociaż niektórzy opierają się na własnych technologiach satelitarnej łączności, niektóre zaczynają wykorzystywać technologie łączności IoT stosowane w sieciach naziemnych. Przykłady obejmują OQ Technology, AST SpaceMobile, Omnispace, Sateliot, Galaxy Space, Ligado Networks, Lynk, Skylo i Starlink (3GPP 4G/5G); EchoStar Mobile, Fossa Systems, Lacuna Space, Innova Space i Eutelsat (LoRaWAN); oraz Hubble Network (Bluetooth). Współpraca pomiędzy operatorami satelitarnymi a operatorami komórkowymi, eksplorująca nowe możliwości hybrydowej łączności satelitarno-naziemnej, stanie się powszechna w nadchodzących latach.
„Skylo był ostatnio najbardziej aktywnym dostawcą NTN dla hybrydowych ofert komórkowych i satelitarnych, współpracując z Deutsche Telekom, BICS, emnify, floLIVE, Monogoto, O2 Telefónica (Niemcy), Particle, Soracom, Transatel i 1GLOBAL (Truphone). Dodatkowi operatorzy satelitarnego IoT, którzy współpracują z operatorami komórkowymi i MVNO, to między innymi Sateliot, Starlink, OQ Technology, Omnispace, Lynk, Intelsat, Viasat i AST SpaceMobile”, podsumowuje Fagerberg.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska