W tym ciekawym odcinku naszego podcastu technologicznego, gospodarz Antony Savvas, międzynarodowy redaktor technologiczny, zagłębia się w ewoluujący krajobraz Internetu Rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI) z ekspertem branżowym Gabrielem Salvate z BICS. Omawiają koncepcję „bliźniaków łączności” i ich kluczową rolę w efektywnych operacjach w różnych sektorach. Gabriel rzuca światło na integrację AI i analizy danych w IoT, przekształcając zwykłe obiekty w inteligentne, połączone systemy. Dodatkowo, można spojrzeć w przyszłość dzięki dyskusji na temat innowacyjnego systemu dostarczania dronów Amazona.
Słuchaj wszystkich odcinków
[00:00:00] Antony Savvas: Cześć, witajcie w najnowszym podcastie dotyczącym Internetu Rzeczy i usług komunikacyjnych. Jestem Antony Savvas, międzynarodowy redaktor technologiczny, a dziś towarzyszy mi wyjątkowy gość z branży. Dzisiaj głównym tematem, o którym będziemy rozmawiać, są efektywne operacje wokół bliźniaków łączności. Porozmawiamy również o innym kluczowym rozwoju w branży komunikacyjnej, a naszą dyskusję zakończymy kilkoma lekkimi wiadomościami z branży.
Dzisiejszy podcast jest sponsorowany przez BICS. BICS zostało założone prawie dwie dekady temu i zapewnia dostawcom usług komunikacyjnych i przedsiębiorstwom łatwy dostęp do cyfrowych komunikacji, zaufanej prewencji oszustw i analiz, a także globalnej łączności IoT i 5G. Siedziba firmy znajduje się w Europie, a zespoły pracują na całym świecie.
To jest BICS.com. Ponownie, jestem Antony Savvas. Od 25 lat zajmuję się przestrzenią sieciową i telekomunikacyjną, pracując jako pisarz i redaktor dla czołowych międzynarodowych magazynów i stron technologicznych. Obecnie jestem redaktorem współpracującym dla IoT Now oraz Vanilla Plus, siostrzanego tytułu IoT Now.
Moim dzisiejszym gościem jest Gabriel Salvate z BICS. Gabriel, jaka jest Twoja rola w BICS i czym się tam zajmujesz?
[00:01:29] Gabriel Salvate: Cześć, Antony. Bardzo dziękuję za zaproszenie na sesję.
[00:01:34] Antony Savvas: To przyjemność.
[00:01:35] Gabriel Salvate: Jestem starszym menedżerem zajmującym się IoT, mobilnością podróżniczą i prywatną siecią mobilną w BICS. Pracuję na tym rynku od 2008 roku. Będzie mi przyjemnie porozmawiać z Tobą dzisiaj.
[00:01:50] Antony Savvas: Okej, więc zbliżasz się już do 16 lat, prawda Gabriel?
[00:01:56] Gabriel Salvate: To prawda.
[00:01:57] Antony Savvas: Okej. Zanim przejdziemy do naszego głównego tematu dnia, omawiając bliźniaka łączności, porozmawiamy o czymś innym. Gabriel, rozumiem, że chcesz porozmawiać o skalowaniu wartości łańcucha IoT za pomocą AI i analizy danych.
Zanim zadam Ci kilka pytań, wprowadzę ludzi, którzy nie wiedzą zbyt wiele o tym temacie. AI i analiza danych odblokowują cenne spostrzeżenia z ogromnych ilości danych generowanych przez urządzenia IoT, umożliwiając podejmowanie decyzji opartych na danych. Gabriel, jak te systemy są wdrażane i czy można zrobić więcej, aby umożliwić ich wdrożenie?
[00:02:32] Gabriel Salvate: To dobre pytanie. Ale zanim zacznę na nie odpowiadać, przejdźmy szybko do głównych koncepcji IoT i AI.
[00:02:41] Antony Savvas: Oczywiście, Gabriel, to uczciwe.
[00:02:43] Gabriel Salvate: Lubię mówić, że IoT polega na przekształcaniu zwykłych obiektów w inteligentne obiekty, dając im możliwość komunikacji ze sobą i z nami.
Oczywiście IoT to nie produkt, nie rozwiązanie. IoT to ekosystem. Istnieją pewne badania dotyczące liczby warstw, jakie może mieć, ale powiedziałbym, że są trzy główne. Pierwsza to hardware, w której mamy sensory i aktuatory, następnie mamy łączność. Może to być LAN, może to być WAN, lokalna sieć przewodowa, bezprzewodowa sieć obszarowa. I mamy aplikację. Jeśli chodzi o AI, AI nie jest niczym nowym. To szeroka dziedzina informatyki, która ma na celu tworzenie maszyn lub, powiedziałbym, systemów, które są zdolne do wykonywania zadań, które zazwyczaj wymagają ludzkiej inteligencji, wiesz, te zadania obejmują uczenie się, rozumowanie, rozwiązywanie problemów, rozumienie języka naturalnego, percepcje. A dobra część to to, że od teraz adopcja AI, analiza danych w połączeniu z IoT mogą przynieść znaczące korzyści, które będziemy eksplorować podczas dzisiejszej sesji.
[00:04:07] Antony Savvas: Okej, bardzo dziękuję za ten świetny zarys z Twojej strony, Gabriel. Było to bardzo pomocne dla słuchaczy. Wracając do tego, czy te systemy są łatwe do wdrożenia, czy można zrobić więcej, aby umożliwić ich wdrożenie, jeśli nie są one tak łatwe do wdrożenia, jak można by to powiedzieć.
[00:04:25] Gabriel Salvate: Cóż, obecnie 80% aplikacji jest hostowanych w chmurze. Głównym wyzwaniem dla urządzenia IoT jest to, jak te dane mogą być udostępniane lub jak mogą one napełniać system chmurowy. Więc w zasadzie firmy technologiczne, takie jak AWS, Microsoft i inne. Mają rodzaj hosta, który może zbierać te dane i każdy z ich systemów, ponownie, jest częścią ekosystemu chmurowego i częścią tego ekosystemu. Mają narzędzia do uczenia maszynowego, mają narzędzia AI i inne, które mogą być używane do przetwarzania tych danych. I dobrym przykładem jest analiza predykcyjna. Więc teraz wszyscy o tym mówią. I naprawdę wierzę, że to jest wartość dodana i coś łatwego, co można wdrożyć, używając lub łącząc te dwa rozwiązania.
[00:05:21] Antony Savvas: Tak. Potwierdzając, IoT w połączeniu z AI może przewidywać awarie sprzętu, redukując koszty operacyjne i przestoje, na przykład, oraz poprawiając ogólną niezawodność usług. Jaki jest obecny poziom wdrożeń takich rozwiązań i które branże, na przykład, używają ich najwięcej? Czy wdrożenia są obecnie niskie?
[00:05:42] Gabriel Salvate: Cóż, widzimy ogromną liczbę osób pracujących w tych branżach, oceniających, jak połączyć oba rozwiązania. Oczywiście, są pewne branże, które są na czele przyjmowania tego. Dobrymi przykładami są, powiedziałbym, pierwsza to sektor produkcji. Następnie mamy zarządzanie flotą, telematykę, inteligentne miasta i jest tu przykład, który niedawno widziałem, aby podkreślić to, o czym mówię.
Więc kiedy mówimy o inteligentnych miastach, AI może teraz analizować wzorce ruchu w czasie rzeczywistym i dostosowywać czas sygnalizacji świetlnej, aby optymalizować przepływ ruchu. I oczywiście, w tych sygnalizacjach świetlnych są urządzenia IoT, które zbierają dane i udostępniają je w chmurze. Więc dzieje się wiele ciekawych rzeczy.
Ale ponownie, te trzy, a także możemy dodać opiekę zdrowotną jako kolejny dobry przykład.
[00:06:43] Antony Savvas: Więc… opieka zdrowotna, jak bardzo jest to istotne? Czy to ważny obszar dla BICS?
[00:06:48] Gabriel Salvate: Tak, w zasadzie wszędzie, gdzie jest ruch, jesteśmy zainteresowani, ponieważ jesteśmy dostawcą usług dla domu, a ludzie zawsze są w ruchu. Ale co więcej, dbamy o ludzi i o to, jak te dane będą przekazywane od osoby do asystenta, zapewniając, że ci ludzie będą bezpieczni.
[00:07:12] Antony Savvas: Tak. Okej, omówiliśmy kilka kluczowych punktów, Gabriel. Jaka jest historia BICS w tym wszystkim, na przykład jeśli chodzi o AI? Czy firma poczyniła duże postępy w tej dziedzinie?
[00:07:26] Gabriel Salvate: To interesujące pytanie, ponieważ za każdym razem, gdy rozwijamy nowy produkt w BICS, staramy się zrozumieć problematykę. Kiedy dyskutowaliśmy, jak wdrożyć AI w naszych rozwiązaniach, jak podejść do tego, jak współpracować z tymi firmami, głównym pytaniem, jakie mieliśmy na stole, było: jak mogę przenieść dane mojego urządzenia i łączności do mojej aplikacji, która jest hostowana w chmurze. Wtedy postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie, które w zasadzie jest rozwiązaniem jednoklikowym do przesyłania danych urządzeń IoT i łączności do publicznej chmury w sposób skalowalny. To ważne, aby to podkreślić. Ale co więcej, w bezpieczny sposób, aby rozwiązać wiele złożoności związanych z konwersją protokołów lub dostarczaniem tych danych do publicznej chmury.
W zasadzie szukaliśmy sposobu na odblokowanie możliwości. Teraz można mieć na przykład widok zarządzania urządzeniami 360 stopni. Można szybciej rozwiązywać problemy. Można mieć pełny widok bezpieczeństwa end-to-end. Niektóre z tych korzyści są niezwykle ważne, ale… Wracając do twojego pytania o przypadki użycia, zwłaszcza po stronie IoT.
Wiemy, że cykl życia baterii jest jednym z głównych koszmarów dla deweloperów itd. Korzystając z tego typu rozwiązania, możemy na przykład przewidzieć żywotność baterii dla urządzeń o niskim zużyciu energii, lub możemy zidentyfikować, kiedy firmware urządzenia powinno być zaktualizowane i tym podobne.
To znowu ładne połączenie rozwiązań i użycie naszego rozwiązania connectivity twin pozwala klientom na wykonywanie tego typu rzeczy.
[00:09:27] Antony Savvas: To brzmi, jakby firma robiła duże postępy. To dobrze słyszeć. Ponieważ oczywiście każdy ma swoją historię AI. A ostatnią rzeczą, jaką chcemy usłyszeć, jest coś, co nazwałbym AI washingiem. Podobnie jak greenwashing w kontekście środowiska. Wygląda na to, że robicie prawdziwe postępy, Gabriel.
[00:09:44] Gabriel Salvate: To prawda. Znowu, głównym celem jest stworzenie w naszym środowisku, jak powiedziałem, mamy hardware, mamy łączność, mamy aplikację. A czasami deweloperzy muszą zarządzać różnymi aplikacjami od różnych dostawców. To przynosi wiele złożoności. Więc tutaj idea jest taka, że oczywiście sprzedajemy dla deweloperów, ponieważ BICS jest firmą B2B, a częścią naszego celu jest poprawa, powiedziałbym, podróży klienta. Podróż klienta po stronie dewelopera. Jeśli mogą kupić czas, jeśli mogą zoptymalizować swoje rozwiązanie, jeśli mogą przewidzieć coś, używając naszych produktów.
To jest to, czego szukamy.
[00:10:28] Antony Savvas: A inną kwestią jest, wyobrażam sobie, że 5G odgrywa tutaj dużą rolę, łącząc wszystkie ważne elementy i wspierając je.
[00:10:37] Gabriel Salvate: Tak, tak. 5G jest, mam na myśli jedną z głównych zalet posiadania urządzeń IoT działających na 5G, nie jest to tylko kwestia prędkości pobierania, prędkości wysyłania, itd. Tutaj mówimy o latencji. Ale 5G pozwoli urządzeniom przetwarzać duże ilości danych i z drugiej strony musisz mieć lub musisz mieć systemy, które mogą przewidywać decyzje w czasie rzeczywistym, prawda?
[00:11:08] Antony Savvas: Tak. Więc jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, to bardzo ważne w tych scenariuszach. Jakie postępy jako firma poczyniliście w podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym, aby naprawdę pomóc partnerom i końcowym klientom?
[00:11:23] Gabriel Salvate: W zasadzie jednym z filarów AI jest optymalizacja procesu podejmowania decyzji. Oczywiście, kiedy rozwijasz produkt, musisz skupić się na optymalizacji kosztów operacyjnych, minimalizacji przestojów itd. Teraz z 5G, a BICS dużo inwestuje w 5G standalone, co jest ważne do podkreślenia. Widujemy ogromną liczbę urządzeń IoT używających tego typu technologii, ponieważ wtedy można przetwarzać ogromne ilości danych, a następnie działać i reagować tak szybko, jak to możliwe. To jest niezwykle ważne. To kolejny dobry przykład tego, co IoT i AI mogą zrobić razem.
[00:12:06] Antony Savvas: Tak, ogólnie rzecz biorąc, wspomnieliśmy o skalowalności na końcu. Ludzie, którzy to słuchają, będą myśleć, cóż, jeśli wejdę w tę dziedzinę i chcę coś przetestować, jak mogę to skalować, aby było to komercyjnie korzystne dla mojej firmy? Jak BICS może pomóc tym organizacjom w skalowaniu tej technologii?
Wyobrażam sobie, że macie sieci wsparcia, wewnętrzną wiedzę, aby im w tym pomóc.
[00:12:32] Gabriel Salvate: Tak, to prawda. To, co robi BICS i co ważne, aby to podkreślić. W BICS mamy dwie duże grupy. Mamy grupę telekomunikacyjną, w której pracujemy nad 5G standalone, sprzedając te rozwiązania dla MNO. Po stronie przedsiębiorstw, BICS jest dostawcą łączności. Jesteśmy częścią ekosystemu.
Więc jeśli chodzi o umożliwienie klientom posiadania najlepszej łączności pod względem wydajności itd. Ale teraz idziemy o krok dalej, więc współpracujemy z dostawcami chmur, aby oferować rozwiązanie za pośrednictwem connectivity twin. Więc tutaj ponownie możemy mówić o stabilności, skalowalności na dwóch różnych scenariuszach.
Możemy spojrzeć na perspektywę łączności. BICS posiada całą infrastrukturę, a po stronie chmury, którą firmy takie jak AWS i Microsoft czy inni, jesteśmy jej częścią. Więc to są dwa sposoby, w jakie możemy działać. Upewniając się, że deweloperzy lub firma będą mieli najlepsze rozwiązanie.
[00:13:40] Antony Savvas: To świetne. To było dobre wprowadzenie do podcastu z naszym pierwszym tematem. Teraz przejdziemy do głównego tematu. Dziękujemy za tę pierwszą część, Gabriel. Będziemy rozmawiać o bliźniakach łączności. Teraz, aby ustawić scenę dla słuchaczy, mówiąc o bliźniakach cyfrowych w ogóle, bliźniak cyfrowy to zasadniczo reprezentacja oprogramowania z czujników.
W przypadku bliźniaków cyfrowych, idea polega na tym, że wirtualny bliźniak istniejącego produktu, na przykład, jest utrzymywany z stale zbieranymi danymi produkcyjnymi i biznesowymi. To ogólna koncepcja bliźniaków cyfrowych. O czym mówimy tutaj dzisiaj, Gabriel, prawda? Jest bliźniak łączności. Mieliśmy temat, jak mogę przenieść dane mojego urządzenia i łączności do mojej aplikacji, która jest hostowana w chmurze?
Więc jeśli mógłbyś wyjaśnić słuchaczom, Gabriel, o czym mówimy, gdy mówimy o bliźniaku łączności?
[00:14:35] Gabriel Salvate: Dobrze. Pomyślmy więc o trzech dużych blokach. Mamy aplikację digital twin, prawda? Potem mamy łączność, którą klient może wykorzystać z łącznością BICS. I wtedy pytanie brzmi: jak mogę przenieść dane dotyczące łączności do chmury, upraszczając ich złożoność? To jest pierwsza część.
Zasadniczo bliźniak łączności to cyfrowa reprezentacja właściwości łączności urządzenia, prawda? Więc w kwestii łączności jest kilka elementów, które można analizować i powiedzmy to. Informacje te będą dostępne dla użytkowników w sposób dwukierunkowy, więc mogą je odczytywać, sprawdzać, działać itp.
W skrócie, możesz przenieść dane dotyczące łączności bezpośrednio na platformę digital twin. To jest pierwsza rzecz. Drugą rzeczą, którą można przetłumaczyć, jest zrozumiały język dla naszego klienta, ponieważ kiedy znowu mówimy o zarządzaniu cyklem życia baterii. Więc tutaj mamy takie elementy jak DRX, PSM operator hat i inne.
Mówimy o skomplikowanych elementach, które można łatwo przedstawić klientom na pulpicie nawigacyjnym. A trzecią rzeczą jest zapewnienie inteligentnego pulpitu nawigacyjnego do łączności. W skrócie, będą mieli dane dotyczące łączności w chmurze. Dane te będą tłumaczone na proste terminy za pomocą pulpitów nawigacyjnych, to, powiedziałbym, jest koncepcją produktu. Dobrą stroną jest to, że mogą działać w AWS i Microsoft, co stanowi, powiedziałbym, 90 procent aplikacji.
[00:16:34] Antony Savvas: Zgadza się. Jakie inne korzyści dla użytkowników wynikają z tego sposobu pracy dostarczanego przez BICS i jego partnerów? Co jeszcze przychodzi Ci do głowy? Wyobrażam sobie, że myślisz o tym, czego słuchacze tutaj oczekują? Jakie są rzeczy, których będą się domagać?
Twoim zdaniem. Czy BICS rozwiązuje problemy, o których myśli nasza publiczność w kontekście ich potrzeb związanych z tym rozwiązaniem dotyczącym łączności?
[00:16:59] Gabriel Salvate: Cóż, jest kilka elementów, które można omówić. Powiedziałbym, że pierwszą rzeczą jest to, że możesz automatycznie wybierać sieć z lepszym zasięgiem, prawda? Jedną z rzeczy, które zapewniamy, jest multi-IMSI i korzystając z tego rozwiązania, możesz wybrać najlepszą.
Drugą rzeczą, którą wiemy, jest to, że klienci są niezwykle zaniepokojeni oszustwami. Bezpieczeństwo jest jednym z tematów, więc tutaj możesz zablokować łączność w przypadku podejrzenia oszustwa. Trzecią rzeczą, którą wcześniej podkreśliłem, jest to, że masz możliwość zidentyfikowania, kiedy urządzenie powinno zostać zaktualizowane, kiedy należy zaktualizować oprogramowanie, na przykład, a my mówimy o urządzeniach o niskim zużyciu energii, takich jak narrow band IoT, LTE-M, cat-m, możesz przewidzieć żywotność baterii. Więc te cztery elementy są niezwykle ważne w scenariuszu IoT. I na koniec, nie tylko masz dane dotyczące łączności, ale także dane dotyczące urządzeń działające na tej samej platformie, w jednej konsoli. To jest kolejna interesująca rzecz w tym produkcie.
[00:18:17] Antony Savvas: Więc po prostu, żebym dobrze zrozumiał. Korzystając z tego rozwiązania, klienci BICS mogą zarządzać wszystkimi swoimi urządzeniami IoT, aby uzyskać kontrolę, poprawić ogólną jakość usług i bezpieczeństwo danych dla swoich klientów. Czy to właśnie robimy tutaj? Tak.
[00:18:33] Gabriel Salvate: To prawda. Absolutnie prawda.
[00:18:35] Antony Savvas: W porządku. To dobrze wiedzieć. I czy to prawda, że otrzymujesz pełny obraz zarządzając swoją łącznością i urządzeniami z jednej platformy, efektywnie, czy to prawda?
[00:18:46] Gabriel Salvate: To prawda. Ponieważ w skrócie, możemy powiedzieć, odblokowujemy nowe możliwości dla klientów, ponieważ teraz mają DMP, platformę do zarządzania urządzeniami działającą z jednej strony. Mają platformę do zarządzania łącznością działającą z drugiej strony. Więc dokonują interakcji lub integracji za pomocą API.
Ale od teraz będą mieli możliwość posiadania obu elementów współpracujących razem, co pomoże im uzyskać widok zarządzania urządzeniami 360 stopni. Więc nie musisz spędzać czasu na integracjach produktów i to wszystko. Jak powiedziałem, będzie to integracja za pomocą jednego kliknięcia. To wszystko.
Zasadniczo pomagamy im oszczędzać czas.
[00:19:24] Antony Savvas: Tak. Więc też dobrze to zrozumiałem. Klienci BICS integrują swoje cyfrowe bliźniaki ze wszystkimi metadanymi dotyczącymi łączności ich SIMów lub eSIMów, aby szybciej odblokować nowe spostrzeżenia. Czy to wszystko jest związane z tym, o czym mówisz?
[00:19:39] Gabriel Salvate: Tak, tak, to prawda.
[00:19:41] Antony Savvas: W porządku. Dobrze. Gabriel, istnieją problemy związane z cyfrowymi bliźniakami i związane z bliźniakami łączności, generowanymi danymi, które rosną i rosną, podobnie jak wszędzie.
Wpływa to na branżę IoT. Byłem na konferencjach, gdzie niektórzy wyjaśniali, że istniejące czujniki będą musiały być rozwijane, aby nadążyć za mocą przetwarzania, która generuje wszystkie te dane. Chipsety stają się szybsze. Czujniki będą musiały stać się szybsze.
Ilość danych generowanych przez firmy rośnie. Systemy muszą stać się bardziej wydajne. Jak branża IoT, w której BICS jest kluczowym graczem, może poradzić sobie z tymi problemami wraz ze swoimi partnerami chmurowymi dotyczącymi prędkości danych i ich ilości?
Co przychodzi Ci do głowy w kontekście tego, jak możemy jako branża posunąć się naprzód, Gabriel?
[00:20:42] Gabriel Salvate: To doskonały punkt, Antony. Tutaj widzimy, że technologie stają się bardziej dojrzałe. Po stronie łączności mamy 5G. Teraz mamy 5G SA. Ilość danych, które w pewnym sensie muszą być przesyłane, rośnie znacząco. Istnieją pewne metodologie, które możemy zastosować do przetwarzania tych danych.
Na stronie sprzętowej mamy część dotyczącą edge computing. Możesz przetwarzać dane blisko czujnika. Możesz zebrać dane, zinterpretować, co jest ważne, a co nie. Odrzucić to, co nie jest ważne i przesłać na wyższy poziom to, co jest istotne. Po stronie łączności, gdy sieci stają się bardziej wydajne, możemy zapewnić, że opóźnienia nie będą miały wpływu, a prędkości pobierania i wysyłania będą odpowiednie, a gdy tylko dane dotrą do systemu chmurowego, tam czeka na nie ekosystem, który je przetworzy.
Przykładem mogą być AWS i Microsoft, które mają IoT core lub IoT hub. Te dwa systemy działają jak concierge. Pobierają dane i rozdzielają wewnętrznie na podstawie aplikacji klienta, a potem można zastosować machine learning, sztuczną inteligencję, przechowywać dane, po prostu wyświetlać dane i odrzucać resztę. Istnieje kilka sposobów na wdrożenie tego, ale to ważny fakt, a BICS inwestuje intensywnie w sieć, aby zapewnić najlepsze rozwiązanie dla naszych klientów.
[00:22:30] Antony Savvas: Oczywiście jest jeszcze jedna kwestia, która bardzo krótko, oczywiście, czyli bezpieczeństwo danych i IoT, to temat na cały nowy podcast, ale krótko mówiąc, kiedy mówimy o tym, jak ewoluują potrzeby związane z bezpieczeństwem danych i jak branża może się do tego odnieść. Jak widzisz, jak branża radzi sobie z tym w średnio- i długoterminowej perspektywie?
[00:22:51] Gabriel Salvate: Tak, bezpieczeństwo, jeśli nie jest najważniejszym, to jest drugim najczęściej omawianym tematem w naszym środowisku. Tak więc, ponownie, istnieje kilka części, gdzie warstwy bezpieczeństwa są stosowane. Na przykład po stronie łączności istnieje rozwiązanie zwane IoT SAFE, które jest standardem zdefiniowanym przez GSMA.
To jest rozwiązanie typu root of trust, które można zainstalować bezpośrednio na karcie SIM, aby upewnić się, że nikt nie będzie miał dostępu do samej karty SIM, prawda? Są też inne rozwiązania, które można zastosować na sprzętowej stronie, na przykład zastosowanie wirtualnych sieci prywatnych lub prywatnych APN, aby to zapewnić.
Ponownie, istnieje kilka metodologii, jak to traktować. Ale to jeden z najważniejszych tematów w tej chwili.
[00:23:52] Antony Savvas: Tak, dziękuję za te kluczowe wskazówki, Gabriel, może porozmawiamy o tym w osobnym podcaście w przyszłości. Tak więc, oczywiście, omówiliśmy dość szczegółowo niektóre ogólne kwestie, rozmawiając o branży ogólnie, a także o tym, co robi BICS, jak się rozwija.
Ważne jest, aby upewnić się, że nie przegapimy niczego tutaj. Czy chciałbyś dodać jeszcze jakieś informacje na temat oferty BICS? Niektóre kluczowe punkty, które, z mojej winy, nie zostały poruszone. Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś powiedzieć o tym, co konkretnie robi BICS w ramach strategii i oferty związanej z bliźniakami łączności?
[00:24:27] Gabriel Salvate: Tak, chciałbym powiedzieć, że BICS przechodzi od dostawcy łączności do dostawcy rozwiązań, prawda? Więc oczywiście mamy naszą podstawową sieć, jesteśmy globalnym MVNO, MVNE. Mamy prywatne rozwiązania IPX. Mamy regionalne platformy, mamy technologię NEFB core itp.
Ale ponownie, w tym środowisku zawsze ważne jest zrozumienie, co się dzieje i jak można się dostosować. Niedawno wprowadziliśmy dwie nowe warstwy. Jedną z nich są usługi wartości dodanej, które obejmują eSIM dla konsumentów i eSIMy dla rozwiązań IoT. Mamy bliźniaka łączności, mamy smart data, co jest, powiedziałbym, unikalną i globalną platformą analityki danych w czasie rzeczywistym. Mamy rozwiązania dla resellerów, mamy IoT SAFE, a także usługi profesjonalne.
Zasadniczo teraz klienci mogą mieć wsparcie podczas fazy rozwoju od zespołu ekspertów, który może im pomóc przez cały proces. To właśnie teraz robimy. Oczywiście, bliźniak łączności jest jednym z najbardziej interesujących projektów, nad którymi pracujemy.
I ponownie, ważne jest, aby podkreślić, że nie chodzi tylko o łączność, ale o to, jak pomagamy klientom w samym ekosystemie.
[00:25:55] Antony Savvas: Dobrze, dziękuję za tę świetną dyskusję. Jestem pewien, że jest tu wiele ważnych i interesujących informacji do przyswojenia przez słuchaczy. Zakończymy dzisiaj kilkoma bardziej lekkimi informacjami branżowymi. Gabriel, coś zwróciło twoją uwagę, a zanim o tym porozmawiamy, powiem czytelnikom, gdzie to przeczytaliśmy.
Zostało to zgłoszone w IoT tech news i innych miejscach, jeśli mam być szczery, na temat planów Amazona dotyczących rozszerzenia systemu dostarczania paczek prime edge roaming na międzynarodowe lokalizacje. Od przyszłego roku klienci w Wielkiej Brytanii, Włoszech i trzecim, nieujawnionym mieście w USA będą mieli możliwość odbierania swoich paczek za pomocą dronów.
Rozmawialiśmy o dronach na początku naszej rozmowy, co niektórzy słuchacze mogą pamiętać. Obecna usługa Prime Air jest już operacyjna w USA od roku i dostarcza paczki ważące do pięciu funtów w ciągu jednej godziny. To dość kluczowa obietnica usługi.
Ekspansja Prime Air obejmie wprowadzenie drona MK 30, który jest również cichszy, mniejszy i lżejszy w porównaniu do swoich poprzedników. Więc wygląda na to, że jest to ekscytująca wiadomość po latach rozmów na ten temat. Gabriel, jak widzisz tę branżową szansę rozwoju i czy widzisz jakieś trudności, na przykład…
[00:27:22] Gabriel Salvate: Tak. To jedna z rzeczy, które uwielbiam w technologii. Widzimy, jak te rzeczy się dzieją. I oczywiście, poprawiają nasze życie na koniec dnia. To jest ważne. To dobry przykład na to, jak IoT, robotyka i sztuczna inteligencja mogą współpracować. Masz drona, który jest kontrolowany przez kogoś i zasadniczo, możesz dostarczać paczki zdalnie. Spójrz, masz drona z ogromną ilością czujników podłączonych do sieci 5G, podejmującego decyzje w czasie rzeczywistym, wysyłającego może SMS-y lub wiadomości do klientów końcowych informując ich, że paczka zostanie dostarczona, musisz upewnić się, że nikt nie uzyska dostępu do drona i nie zmieni trasy.
Więc bezpieczeństwo jest jednym z ważnych tematów. Następnie musisz upewnić się, że twój system zarządzania ruchem powietrznym będzie dostępny, aby te drony mogły działać, wiesz, że jest wiele komponentów działających w tym samym rodzaju projektu. To może być uważane za IoT, robotykę, AI, ale także część projektu inteligentnego miasta.
To coś, co pomoże poprawić nasze życie, to co kocham i naprawdę wierzę, że to coś niezwykle innowacyjnego i co więcej, nie możemy zapomnieć, że te drony mają również połączenia GPS lub satelitarne. Więc widzisz 5G satelitarne po stronie łączności, widzisz chmurę, sztuczną inteligencję, machine learning, podejmujące decyzje w czasie rzeczywistym, przechowujące dane, informujące klienta. Następnie masz kolejną platformę komunikacyjną do przechowywania danych, więc jest wiele aplikacji działających w tym samym ekosystemie. To naprawdę, naprawdę interesujące. I naprawdę wierzę, że to przyszłość.
I co więcej, to się dzieje i dzieje się teraz.
[00:29:24] Antony Savvas: To jest to, co nazywamy technologią wiodącą, ale niektórzy ludzie nazywają to również technologią krwawiącą, i wyobrażam sobie, że BICS może chcieć zaangażować się bardziej, kiedy może nie krwawi już tak bardzo. Czy to prawda?
[00:29:37] Gabriel Salvate: Tak, staramy się przygotować na to. To jest punkt.
[00:29:44] Antony Savvas: W porządku. Powiem teraz słuchaczom, to koniec podcastu, który zaznacza te punkty. Ale jest trochę porządkowania tutaj. Muszę wspomnieć, że pojawi się transkrypcja tej ważnej dyskusji tutaj, cały podcast pojawi się na naszej stronie internetowej, i potwierdzi wszelkie linki, o których mówiliśmy. Chciałbym również dać słuchaczom możliwość skontaktowania się z tobą, jeśli chcieliby, Gabriel. Jakie byłoby najlepsze sposoby na to, aby mogli cię znaleźć w internecie? Czy jest jakaś platforma społecznościowa, którą chciałbyś wspomnieć, na której mogą się z tobą skontaktować?
[00:30:20] Gabriel Salvate: Tak, mogę udostępnić mój LinkedIn, tak. Mogę umieścić tutaj na czacie. https://www.linkedin.com/in/gabriel-salvate-97200429/
[00:30:26] Antony Savvas: Może możemy umieścić te dane w transkrypcji. Jeśli możesz je dostarczyć, możemy umieścić je w transkrypcji, aby mogli się z tobą skontaktować. Czy to w porządku?
[00:30:35] Gabriel Salvate: Tak, oczywiście.
[00:30:36] Antony Savvas: Dobrze. Więc po tej bardzo szczegółowej dyskusji, pozostaje mi tylko podziękować słuchaczom za wysłuchanie.
A potem, gdy zobaczysz ten opublikowany podcast, jeśli mógłbyś użyć przycisków społecznościowych na opublikowanym podcaście, aby dać nam znać, co o nim sądzisz. I pozostaje mi tylko powiedzieć, że to pożegnanie ode mnie, Antony Savvas. A Gabriel, to również pożegnanie od ciebie, prawda?
[00:31:01] Gabriel Salvate: Tak. To była przyjemność rozmawiać z tobą. Czekam na kolejną okazję. Dziękuję bardzo.
[00:31:06] Antony Savvas: Absolutnie. Dzięki wielkie. Do widzenia wszystkim. Do widzenia teraz.
[00:31:09] Gabriel Salvate: Do widzenia.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow_