Nowa rola satelitów w infrastrukturze inteligentnych miast 

Satelita na tle Ziemi Grafika autorstwa Freepik

Inteligentne miasta przynoszą znaczące poprawy jakości życia w miejskich obszarach, dlatego ważnym celem rozwoju infrastruktury dla inteligentnych miast jest sprostanie rosnącej populacji, urbanizacji i negatywnym skutkom przyspieszonej industrializacji. Satelity mogą stanowić fundamentalne wsparcie dla poprawy inteligentnych miast, świadcząc usługi w większości obszarów zastosowań inteligentnych miast, od łączności po poprawę efektywności i zrównoważony rozwój. W jaki sposób satelity mogą pomóc inteligentnym miastom stać się bardziej efektywnymi i zrównoważonymi, przyczyniając się do tworzenia bardziej inteligentnych, tętniących życiem i inkluzywnych środowisk miejskich?

Zwiększona łączność 

Satelity zapewniają solidną i niezawodną łączność, niezbędną dla infrastruktury inteligentnych miast. Kluczowe obszary to: 

  • Dostęp do szerokopasmowego internetu: Dostarczanie szybkiego internetu przez satelity przynosi korzyści zarówno mieszkańcom miejskim, jak i wiejskim, zwłaszcza w odległych lub niedostatecznie obsługiwanych obszarach, gdzie infrastruktura szerokopasmowa naziemna nie może być rozszerzona. Zaspokaja to potrzeby komunikacyjne, promując rozwój gospodarczy i społeczny regionu poprzez równy dostęp do usług online, edukacji i informacji dla wszystkich obywateli. 
  • Integracja urządzeń IoT: Zapewnia, że urządzenia IoT konsumentów – niezależnie od tego, czy dotyczą inteligentnych domów, nawigacji i ruchu, usług publicznych czy transportu – pozostają stale połączone. Miliony urządzeń IoT, od inteligentnych termostatów po połączone latarnie uliczne, proliferują w erze inteligentnych miast. Satelity zapewniają przepustowość i wszechobecną pokrycie, które są podstawą transmisji danych i zarządzania rosnącą liczbą urządzeń IoT, zapewniając płynne funkcjonowanie aplikacji inteligentnych miast. 
  • Komunikacja awaryjna: Satelity utrzymują wszystkich pierwszych ratowników i urzędników miejskich w komunikacji, gdy sieci naziemne przestały działać lub gdy podstawowe środki komunikacji zostały poważnie uszkodzone. Są one niezbędnym kołem ratunkowym, gdy umożliwienie prawdziwej, całodobowej, nieprzerwanej komunikacji jest krytyczne dla koordynowania kolejnych kroków działań ratunkowych, utrzymania infrastruktury awaryjnej i, co najważniejsze, śledzenia i opieki nad uratowanymi osobami. 
Abstrakcja z siecią polączonych linii i kropek
Grafika autorstwa kjpargeter na stronie Freepik

Monitorowanie środowiska 

Satelity oferują kompleksowe możliwości monitorowania środowiska, kluczowe dla zrównoważonego życia miejskiego. Pomagają w: 

  • Monitorowaniu jakości powietrza: Satelity pomagają miastom kontrolować zanieczyszczenie powietrza, śledząc, ile jest zanieczyszczeń w danym momencie. Wiele miast próbuje to zrobić, używając monitorów przydrożnych i innych lokalnych urządzeń testujących. Ale globalnie, satelity są teraz w stanie to robić łatwiej i dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Robią to, dostarczając rzeczywisty obraz zanieczyszczeń, które zwykle przyczyniają się najbardziej do zanieczyszczenia powietrza, takich jak dwutlenek azotu, ozon i pyły zawieszone. Dzięki satelitom władze mogą zlokalizować źródła zanieczyszczeń i podjąć natychmiastowe kroki w celu oczyszczenia powietrza. 
  • Prognozowaniu pogody: Dokładne raporty pogodowe pomagają w przygotowaniach do katastrof i ich łagodzeniu. Satelity są używane do obserwacji warunków pogodowych, aby meteorolodzy mogli prognozować gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak burze czy powodzie, w krótkim czasie. Pomaga to miastom przygotować się i zminimalizować skutki katastrofy przed jej nadejściem oraz ocalić jak najwięcej ludzi i mienia. 
  • Danych dotyczących zmian klimatu: Satelitarne rejestry klimatyczne dostarczają danych w czasie, które mogą wspierać planowanie miejskie i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Obserwacje temperatury, poziomu morza i pokrywy lodowej z satelitów oferują cenne perspektywy na temat wpływu zmian klimatycznych. Na podstawie tych obserwacji miasta mogą opracowywać strategie łagodzenia, odporności i adaptacji, przygotowując się na skutki zmian klimatu. 
Biurko z makietami roslin, drzew i czystych źródeł energii.
Grafika autorstwa Freepik

Zarządzanie ruchem 

Efektywne zarządzanie ruchem jest kluczowym elementem inteligentnych miast. Satelity przyczyniają się do: 

  • Aktualizacji ruchu w czasie rzeczywistym: Satelity mogą pomóc poprawić prędkość ruchu i zmniejszyć korki, dostarczając informacje w czasie rzeczywistym na temat miejsc zatorów. Dzięki tej wiedzy o miejscach korków na drodze lub sieci, dynamiczne systemy zarządzania ruchem mogą opracować rozwiązania, które dostosowują światła drogowe i rekomendują alternatywne trasy dla kierowców. To uczyni naszą mobilność bardziej efektywną i bezpieczną. 
  • Optymalizacji transportu publicznego: Pojazdy transportu publicznego mogą być śledzone za pomocą satelitów w celu określenia ich dokładnej lokalizacji, co pozwala na odpowiednie ich harmonogramowanie i skrócenie czasu oczekiwania pasażerów na autobusy. 
  • Wykrywanie incydentów: Satelity mogą natychmiast wykrywać incydenty związane z ruchem, co pomaga w szybkim rozwiązywaniu problemów i utrzymaniu płynności ruchu. Incydenty takie jak wypadki drogowe, zagrożenia drogowe czy inne zdarzenia mogą być wykrywane przez satelity, co pomaga centrum zarządzania ruchem w wysyłaniu służb ratunkowych natychmiast, usuwaniu przeszkód na drodze czy przywracaniu normalnego ruchu. 
Ruchliwe rondo z lotu ptaka
Grafika autorstwa tawatchai07 na stronie Freepik

Bezpieczeństwo publiczne i ochrona 

Satelity zwiększają bezpieczeństwo publiczne i ochronę dzięki różnym zastosowaniom: 

  • Nadzór i monitoring: Agencje państwowe nadzorują bezpieczeństwo miejskie za pomocą transmisji satelitarnej o wysokiej rozdzielczości. Obrazowanie satelitarne o wysokiej rozdzielczości dostarcza niezbędnych informacji i zapewnia bezpieczeństwo miejskie, pomaga w planowaniu dużych wydarzeń, śledzeniu i ściganiu podejrzanych zachowań i działań podpalaczy oraz w planowaniu katastrof w obszarach miejskich. 
  • Reagowanie na katastrofy: W sytuacjach katastrof satelity dostarczają nie tylko danych umożliwiających ratowanie ludzkiego życia, ale także oceny rozmiaru katastrofy, na przykład poprzez dostarczanie obrazów w czasie rzeczywistym i komunikacji, pomagając w bardziej efektywnej integracji usług i poprawie reakcji. 
  • Monitorowanie infrastruktury: Ciągłe monitorowanie krytycznych infrastruktur, takich jak mosty i budynki, za pomocą technologii satelitarnej umożliwia zapobiegawczą konserwację i unikanie awarii. Oznaki zużycia i inne zmiany strukturalne mogą być wykrywane przez satelity, a konserwacja może być zainicjowana przed wystąpieniem katastrofalnych awarii. To proaktywne podejście do utrzymania infrastruktury miejskiej zwiększa bezpieczeństwo i trwałość tego istotnego elementu środowiska zbudowanego. 
Miasto nocą z cyfrowymi znacznikami
Grafika autorstwa kenshinstock na stronie Freepik

Zarządzanie zasobami 

Efektywne zarządzanie zasobami jest kluczowe dla inteligentnych miast. Satelity pomagają w: 

  • Zarządzaniu wodą: Satelity mogą śledzić zbiorniki wodne, umożliwiając lepsze zarządzanie zasobami wodnymi i zmniejszanie ryzyka powodzi. Satelity pomagają monitorować poziomy wody, przepływ rzek i ilość opadów, które doświadczamy. To z kolei pomaga miastom zarządzać alokacją zasobów wodnych, zwiększać wydajność rolnictwa poprzez nawadnianie i zmniejszać ryzyko powodzi. 
  • Efektywności energetycznej: Mogą pomóc oszczędzać energię poprzez monitorowanie sieci energetycznych i wspieranie projektów odnawialnych źródeł energii. Satelity dostarczają danych na temat wzorców zużycia energii oraz zasobów słonecznych i wiatrowych, umożliwiając lepszą dystrybucję energii i zwiększając dostęp do odnawialnych źródeł energii. 
  • Zarządzaniu odpadami: Satelity mogą poprawić trasy zbierania odpadów i monitorować składowiska. Na przykład, poprzez oszacowanie lokalizacji i poziomów pojemników na odpady, satelity mogą pomóc określić, gdzie zbierać śmieci i optymalny czas na to, co zmniejsza koszty paliwa i operacji związanych z zarządzaniem odpadami. 
Drewniane klocki z różnymi symbolami zasobów
Grafika autorstwa archistella na stronie Freepik

Perspektywy na przyszłość 

Przyszłość inteligentnych miast wspieranych przez satelity wygląda obiecująco dzięki postępom w technologii: 

  • Integracja 5G: Połączenie 5G z sieciami satelitarnymi przyspiesza prędkość transmisji danych i łączność, przyspieszając aplikacje inteligentnych miast. Dzięki wysokiej przepustowości i niezawodnej transmisji, większa różnorodność zaawansowanych aplikacji IoT, takich jak autonomiczne pojazdy i inteligentne sieci energetyczne, może być osiągnięta. 
  • Sztuczna inteligencja: Połączenie mocy AI z danymi satelitarnymi w jednolitym frameworku jeszcze bardziej pogłębi analizy predykcyjne, a tym samym procesy podejmowania decyzji i wsparcia dla lepszych miast. Algorytmy AI będą tłumaczyć duże ilości danych i interpretować je w łatwo używalne metryki i modele, aby identyfikować wzorce, przewidywać trendy i optymalizować strategie zarządzania na poziomie miasta. 
  • Nanosatelity: Wykorzystanie mniejszych, tańszych nanosatelitów wygeneruje dokładniejsze i częstsze strumienie danych dla zarządzania miejskiego – satelity o podobnej rozdzielczości mogą być wystrzeliwane w znacznie większej liczbie, zapewniając wyższą rozdzielczość czasową i przestrzenną do śledzenia większej liczby cech życia miejskiego, od ruchu po warunki środowiskowe. 

Technologie satelitarne są kluczowe dla rozwoju inteligentnych miast, przynosząc rozwiązania poprawiające łączność, monitorowanie środowiska, zarządzanie ruchem, bezpieczeństwo publiczne i inne zastosowania związane z efektywnym zarządzaniem zasobami naturalnymi i kluczowymi usługami. W niezbyt odległej przyszłości rola satelitów w definiowaniu bardziej inteligentnych, żywych i responsywnych środowisk miejskich będzie tylko rosnąć w zaawansowanym scenariuszu technologicznym. Zwiększone wykorzystanie rozwiązań satelitarnych na całym świecie wyznaczy przyszłość bardziej inteligentnych, zielonych i zrównoważonych miast. 

Artykuł autorstwa Magdy Dąbrowskiej, edytora w firmie WeKnow Media

Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow_

RECENT ARTICLES

Quectel rozszerza portfolio IoT o trzy nowe moduły krótkiego zasięgu

Quectel Wireless Solutions ogłosiło wprowadzenie trzech dodatkowych modułów krótkiego zasięgu do swojego portfolio. Nowe moduły to:

Read more

Kemet Data Center przyspieszy transformację cyfrową na Bliskim Wschodzie i w Afryce

INTRO Technology, technologiczne ramię INTRO Holding i spółka macierzysta Advansys i Forte Cloud, ogłosiła podpisanie Memorandum of Understanding (MoU) z Oman Data Park w celu utworzenia Kemet Data Center w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego. Wartość MoU wynosi 450 milionów dolarów i reprezentuje pierwsze partnerstwo między tymi dwoma firmami, mające na celu dostarczanie rozwiązań chmurowych, Internetu

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more