Nokia ogłosiła, że oficjalnie dołączyła do AI Pact – dobrowolnych ram, które mają pomóc firmom w przygotowaniu się do zgodności z unijnym Aktem o Sztucznej Inteligencji (AI Act).
AI Act to wiążące ramy prawne regulujące wykorzystanie systemów AI w zależności od poziomu ryzyka, jakie stwarzają. Akt o Sztucznej Inteligencji wszedł w życie w sierpniu 2024 roku, a jego zobowiązania będą wprowadzane etapami przez następne trzy lata.
AI Pact to inicjatywa skierowana do firm, mająca na celu pomóc im w pełnej zgodności z Aktem, dostosowaniu istniejących procesów zgodności z AI oraz dzieleniu się pomysłami i doświadczeniami poprzez warsztaty organizowane przez UE.
Ingrid Viitanen, radca prawny w Nokia Strategy and Technology, powiedziała: „Zobowiązania Nokia w ramach AI Pact podkreślają nasze nieustanne zaangażowanie w odpowiedzialne, innowacyjne i biznesowe wdrażanie sztucznej inteligencji w naszych produktach i usługach opartych na AI. Nokia stworzyła program AI Governance Framework, aby wzmocnić nasze wewnętrzne procesy związane z AI i budować zaufanie wśród interesariuszy, w tym klientów, dostawców i organów. Jednocześnie aktywnie uczestniczymy w tworzeniu standardów branżowych odzwierciedlających wymagania AI Act. Czekamy na dzielenie się naszymi doświadczeniami w sposób współpracujący i przejrzysty z naszymi partnerami z branży oraz z Biurem AI UE.”
Dział badawczy Nokia, Nokia Bell Labs, jest liderem w branży technologii AI i ich zastosowań w sieciach komunikacyjnych oraz rozwiązaniach automatyzacji przemysłowej. Nokia Bell Labs kładzie silny nacisk na Odpowiedzialną Sztuczną Inteligencję, a w 2022 roku zdefiniowała sześć zasad przewodnich dla badań i rozwoju AI w przyszłości, obejmujących sprawiedliwość, niezawodność, prywatność, przejrzystość, zrównoważony rozwój i odpowiedzialność. Te zasady pozostają istotne, ponieważ Nokia przyjmuje na siebie nowe zobowiązania branży telekomunikacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego, odpowiedzialności społecznej i dobrego zarządzania.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska