Najnowsze badania Omdia wykazały, że krajobraz połączeń IoT w sieciach o szerokim zasięgu i niskim zużyciu energii (LPWAN) jest zdecydowanie zdominowany przez NB-IoT i LoRa, które razem stanowiły 87% wszystkich połączeń w 2023 roku. Ta dominacja ma się utrzymać, a te dwie technologie mają stanowić 86% wszystkich połączeń LPWAN do 2030 roku. Podczas gdy znaczący wzrost NB-IoT jest napędzany jego popularnością w Chinach, LoRaWAN przoduje w większości innych regionów. Obie technologie są idealnie dopasowane do średniozakresowych zastosowań IoT, które są obecnie na czasie, co zapewnia im utrzymanie wiodącej pozycji na rynku LPWAN. Oczekuje się, że LoRa pozostanie preferowanym wyborem w prywatnych połączeniach IoT, podczas gdy NB-IoT będzie się rozwijać dzięki ekonomicznym wdrożeniom, a obie technologie będą kontynuować swój sukces do 2030 roku.
Komentując wzrost połączeń LPWAN, Shobhit Srivastava, starszy główny analityk w Omdia, powiedział: „Chociaż NB-IoT jest wiodącą technologią LPWAN, ponad 90% jej połączeń znajduje się w Chinach. Poza Chinami LoRaWAN pozostaje wiodącą technologią łączności LPWAN dzięki wielu latom niekwestionowanego wzrostu i dynamiki. LoRaWAN, dzięki swojemu podejściu opartemu na aliansach, może pochwalić się dojrzałym ekosystemem, który pozwala klientom wybierać spośród wielu partnerów i ekspertów ds. konkretnych zastosowań. Jego przyszły sukces jest zagwarantowany dzięki zróżnicowanym ofertom. Nowsze technologie LPWAN, takie jak Wi-SUN i Mioty, również rosną, podążając za modelem aliansu, który początkowo wdrożyła LoRa, aby rozwijać ekosystem.”
Podczas gdy LoRaWAN i NB-IoT mogą konkurować na dzisiejszym rynku i w okresie prognozy, jest wystarczająco dużo miejsca dla obu protokołów na sukces. LoRaWAN koncentruje się teraz na obszarach o wysokim wzroście, takich jak inteligentne budynki, inteligentne domy i śledzenie zasobów.
Srivastava dodał: „NB-IoT zyska na znaczeniu w Europie po rozpoczęciu w 2023 roku, gdy kilku dostawców usług wdroży łączność NB-IoT opartą na satelitach, aby zlikwidować luki w zasięgu na obszarach odległych. To, wraz z pewnymi regulacjami rządowymi, wzmocni wzrost NB-IoT w regionie. Do końca 2023 roku Chiny nadal stanowiły niemal 90% globalnych połączeń NB-IoT. Rząd chiński i trzej krajowi operatorzy mobilni nadal wspierają szerokie wdrożenie NB-IoT wspierane przez chińskich dostawców chipsetów. W miarę jak chińscy dostawcy wprowadzają tanie moduły w Europie i Ameryce Południowej, technologia ta będzie się dalej rozwijać. Zastosowania NB-IoT pozostają głównie ograniczone do stacjonarnych aplikacji, z najbardziej popularnymi wśród nich inteligentnymi licznikami i usługami użyteczności publicznej (woda/gaz/elektryczność) oraz połączonymi przestrzeniami.”
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska