Mitsui, we współpracy z Quantinuum i NEC, przeprowadziło test tokenów opartych na technologii kwantowej (kwantowe tokeny).
Mitsui i Quantinuum pracowały nad opracowaniem praktycznych, niemożliwych do sfałszowania kwantowych tokenów, bazujących na właściwościach fizyki kwantowej, dla których Quantinuum posiada podstawowy patent. Zasada działania kwantowych tokenów została potwierdzona teoretycznie. Ten test, pierwszy tego rodzaju na świecie, wykazał, że tokeny mogą być wydawane i realizowane zgodnie z przewidywaniami teorii za pomocą komercyjnego sprzętu do kryptograficznej komunikacji kwantowej oraz 10-kilometrowego kabla światłowodowego, dostarczonych przez NEC.
W przeciwieństwie do tokenów używanych w tradycyjnych technologiach komunikacyjnych, kwantowe tokeny nie mogą być sfałszowane i mogą być realizowane natychmiast. Dzięki tym unikalnym cechom możliwe będzie ich wykorzystanie w różnych dziedzinach, takich jak przywracanie danych i certyfikacja, głównie w sektorze finansowym, np. w szybkich transakcjach i handlu towarami. Technologia kryptograficznej komunikacji kwantowej, wykorzystana w teście, ma w przyszłości znaleźć zastosowanie w rozwoju infrastruktury jako metoda komunikacji, której nie można odszyfrować za pomocą komputerów kwantowych, a kwantowe tokeny będą mogły działać na tej infrastrukturze.
Bazując na tym sukcesie, Mitsui planuje opracowanie konkretnych zastosowań z naciskiem na obszary wymagające wysokiego poziomu bezpieczeństwa, takie jak finanse i opieka zdrowotna, z celem komercjalizacji w ciągu najbliższych pięciu lat.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska