Według nowego raportu badawczego Berg Insight, liczba połączeń IoT w handlu detalicznym osiągnęła 147,9 miliona na całym świecie w 2023 roku. Technologia IoT umożliwia użycie urządzeń, takich jak terminale POS, bankomaty, cyfrowe znaki i automaty biletowe, w miejscach, gdzie połączenie stacjonarne jest niedostępne lub niepraktyczne. Technologia ta ma bardziej transformacyjny wpływ na rynki, takie jak automaty z napojami i parkingi, gdzie operatorzy maszyn muszą zreorganizować swoje operacje, aby skorzystać z dostępności informacji w czasie rzeczywistym. Berg Insight prognozuje, że liczba połączeń IoT w handlu detalicznym na świecie wzrośnie w tempie rocznym (CAGR) na poziomie 10,0% w ciągu najbliższych pięciu lat, osiągając 217,7 miliona połączeń w 2028 roku. W tym samym czasie wysyłka urządzeń IoT do zastosowań detalicznych wzrośnie w tempie CAGR 6,2%, z 57,9 miliona sztuk w 2023 roku do 78,2 miliona sztuk w 2028 roku.
Terminale POS stanowią największy segment urządzeń, odpowiadając za 93% wszystkich połączeń IoT w handlu detalicznym na koniec 2023 roku. Rynek bezprzewodowo połączonych terminali POS jest jednak stosunkowo dojrzały, a większość wzrostu rynku napędza rosnące wykorzystanie płatności elektronicznych na rynkach rozwijających się.
„Segment parkometrów wielomiejscowych był jednym z pierwszych, które zastosowały łączność IoT, a dziś osiągnął najwyższy poziom penetracji łączności na poziomie 70%” — powiedział Felix Linderum, analityk IoT w Berg Insight.
Łączność komórkowa znalazła również zastosowanie na rynku parkometrów jednomejscowych, który stał się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów. Berg Insight przewiduje, że segment automatów z napojami będzie stanowił dużą szansę dla łączności bezprzewodowej w dłuższej perspektywie. Obecnie tylko 6,5 miliona z 14,8 miliona automatów na świecie jest połączonych online, ale nieuniknione jest, że ostatecznie każdy automat zostanie podłączony.
„Koszty sprzętu i usług łącznościowych znacząco spadły, a rozwiązania stały się bardziej zaawansowane i łatwiejsze do wdrożenia. Jednak największą przeszkodą dla powszechnego przyjęcia telemetryki automatów z napojami jest prawdopodobnie zmiana organizacyjna potrzebna do uzyskania maksymalnych korzyści” — kontynuował Linderum.
W cyfrowych znakach komunikacja komórkowa pozostanie niszową opcją łączności, głównie ze względu na wyższe koszty związane z tą technologią.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska