Karta SIM to technologia znana większości z nas, obecna w telefonach komórkowych od początku lat dziewięćdziesiątych. Karta SIM to sprzęt, który zawiera dane, które uwierzytelniają nas u naszego operatora komórkowego, umożliwiając nam łączenie się z siecią i odbieranie połączenia mobilnego. Jednak w przyszłości ogromna liczba podłączonych urządzeń będzie łączyć się z sieciami komórkowymi bez konieczności posiadania karty SIM, dzięki wbudowanej technologii SIM (eSIM).
Yuval Mayron, dyrektor generalny IoT w Amdocs, opowiada, w jaki sposób eSIM obsługuje ogromną różnorodność połączonych technologii na rynkach konsumenckich i korporacyjnych.
1. Zdalna zmiana operatora
eSIM to globalna specyfikacja opracowana przez organizację telekomunikacyjną GSMA, która polega na wbudowaniu w urządzenie chipa karty SIM. Ze względu na najnowszą premierę iPhone’a firmy Apple , technologia eSIM została wprowadzona do świadomości publicznej. Jedną z głównych zalet eSIM jest możliwość zdalnej zmiany operatora bezpośrednio z telefonu, bez konieczności zakupu nowej karty SIM.
2. Wiele profili na jednym urządzeniu
eSIM umożliwia także przechowywanie wielu profili na jednym urządzeniu, posiadania dwóch lub więcej numerów, i łatwe przełączanie się między nimi. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto będzie potrzebować dodatkowego numeru na przykład w podróży lub w biznesie.
Operatorzy komórkowi zaczynają teraz wspierać technologię eSIM, w tym EE w Wielkiej Brytanii, Vodafone w Niemczech i Bell w Kanadzie. Ponieważ coraz więcej urządzeń oferuje technologię eSIM, prawdopodobnie zobaczymy więcej operatorów komórkowych oferujących wsparcie dla tej usługi, zwłaszcza że daje im to możliwość zwiększenia sprzedaży nowych planów usług swoim klientom na rynkach konsumenckich i korporacyjnych.
Nowe możliwości na rynku rzeczy podłączonych
Technologia eSIM będzie wykorzystywana nie tylko w smartfonach, ale także w szeregu urządzeń konsumenckich, które wymagają ciągłej łączności. Obejmuje to urządzenia do noszenia, takie jak smartwatche i inteligentne okulary, podłączone urządzenia domowe oraz urządzenia komputerowe, takie jak laptopy i tablety. Technologia, która tradycyjnie łączy się z Wi-Fi, skorzysta na większej dostępności i bezpieczeństwie sieci komórkowych (4G).
3. Oszczędność czasu
Ponieważ eSIM umożliwia abonentom podłączenie większej liczby urządzeń do swojego operatora komórkowego, operatorzy mogą oferować pakiety dla wielu urządzeń i spersonalizowane plany transmisji danych. Dzięki eSIM łączenie urządzeń stanie się znacznie łatwiejsze, a konsumenci będą mogli wygodnie dodawać nowe urządzenia do swoich planów bez konieczności wchodzenia do sklepu lub czekania na dostarczenie fizycznej karty SIM. To z kolei stwarza nowe możliwości uzyskania przychodów dla operatorów telefonii komórkowej, ponieważ ich klienci powiększają swoje plany, dodając nowe urządzenia wymagające danych.
4. Łatwość zarządzania
Firmy z dużą liczbą telefonów komórkowych używanych przez swoich pracowników również skorzystają z wygody eSIM. eSIM może zapewnić uproszczone środowisko użytkownika do zarządzania łącznością komórkową, umożliwiając zespołom IT dostarczanie i wdrażanie nowych urządzeń w szybki i wygodny sposób. Dodawanie nowych telefonów do firmowej usługi mobilnej lub zamiana urządzeń między użytkownikami podczas dołączania i opuszczania firmy stanie się znacznie bardziej wydajna, ponieważ można to zrobić zdalnie. Profile dla każdego użytkownika można również spersonalizować, a plany danych można dostosować i zoptymalizować za pomocą narzędzi do zdalnego zarządzania eSIM.
5. Rozmiar eSIM
eSIM przyniesie również korzyści firmom korzystającym z systemów IoT, a w szczególności firmom, które wdrażają na dużą skalę maszyny do maszyn, takie jak ropa naftowa i gaz, elektrownie, zakłady produkcyjne i magazyny. Jeśli na przykład firma korzysta z tysięcy pojedynczych elementów sprzętu, które wymagają łączności mobilnej, wymaga to zainstalowania karty SIM w każdym urządzeniu, co byłoby żmudnym zadaniem. Dzięki eSIM firmy mogą zdalnie łączyć całą tę technologię z siecią mobilną. Ponadto, jeśli technologia ma działać w innym kraju, można ją zaprogramować zdalnie, aby połączyć się z lokalnym operatorem w tym regionie.
6. Koszt eSIM
eSIM zajmuje mniej miejsca i jest tańszy niż tradycyjna technologia SIM. Oznacza to, że łączność mobilną można teraz wprowadzić do sprzętu tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe ze względu na ograniczenia kosztów lub miejsca.
Wreszcie, podobnie jak na rynku konsumenckim, operatorzy mogą tworzyć nowe plany danych dla firm w miarę wzrostu ich wymagań w zakresie łączności. Może to obejmować nowe pakiety dla wcześniej niepodłączonych urządzeń, takich jak podłączone samochody lub iPady, co w naturalny sposób zaowocuje nowymi strumieniami przychodów.
Napędzanie adopcji eSIM
Przyjęcie eSIM przez konsumentów i firmy będzie częściowo sprowadzane do producentów technologii i ich zdolności do obsługi nowej technologii. Według Orange wszystkie nowe smartfony będą obsługiwać eSIM do 2030 r., a inne rodzaje technologii połączonych prawdopodobnie pójdą w ich ślady.
Również obowiązkiem operatorów jest zapewnienie, że mogą obsługiwać technologie w swoich sieciach i zapewnić płynną obsługę klientom biznesowym i indywidualnym, którzy chcą ją wdrożyć. Operatorzy powinni dążyć do stworzenia nowego doświadczenia dla klientów za pomocą eSIM, za pośrednictwem portalu internetowego lub aplikacji. Aplikacje te mogą być opracowywane specjalnie dla firmy, oferując jednocześnie bardziej popularne portale dla konsumentów.
Aby obsługa klienta była bezproblemowa, operatorzy muszą upewnić się, że ich technologia eSIM jest kompatybilna z różnymi producentami telefonów komórkowych i dostawcami eSIM, aby zapewnić obsługę wielu metod pobierania i aktywacji. Umożliwi to również pełną widoczność i kontrolę przedstawicielowi obsługi klienta, który będzie musiał zapewnić opiekę i wsparcie cyfrowemu podmiotowi.
Aby to osiągnąć, operatorzy muszą rozwinąć swoje systemy obsługi rozliczeń i posiadać platformę orkiestracyjną, która zapewni im zaawansowane możliwości zarządzania eSIM. Dzięki temu użytkownicy będą mogli maksymalnie ułatwić użytkownikom przyjęcie technologii eSIM, co pomoże w rozwijaniu nowych przypadków jej użycia na rynkach konsumenckich i korporacyjnych.
Autorem jest Yuval Mayron, dyrektor generalny IoT w Amdocs.
Skomentuj ten artykuł poniżej lub na Twitterze: @IoTnow_ LUB @jcIoTnow