IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

internet-things-isometric-illustration-of-connected-things-640x342

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Przypadki wykorzystania automatyki domowej dla:

  1. Oświetlenie
  2. Drzwi
  3. Okna
  4. Termostat
  5. Ogród botaniczny
  6. Domowe procedury

Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę wygodę i łatwość, jaką oferują urządzenia inteligentnego domu. Dzięki połączeniu kilku urządzeń IoT, zarządzanie wieloma operacjami staje się łatwiejsze. W rzeczywistości urządzenia domowe IoT pomagają również w redukcji kosztów i energii , nie wspominając o czasie – mówi Rushabh Patel, założyciel i dyrektor generalny Siddhi InfoSoft .

Obecnie istnieje szeroka gama urządzeń obsługiwanych przez IoT. Należą do nich termostaty, lodówki, systemy bezpieczeństwa, a nawet suszarki i czajniki. Z biegiem czasu z pewnością dodanych zostanie więcej urządzeń z inteligentniejszymi funkcjami.

Automatyka domowa IoT – Inteligentne domy i Internet Rzeczy

Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się bliżej automatyce domowej za pomocą IoT. „ Internet rzeczy ” to termin ogólny używany dla wszystkich technologii umożliwiających podłączenie urządzenia do Internetu.

Takie systemy zależą od ilości zgromadzonych danych. Dane są następnie wykorzystywane do monitorowania, kontrolowania i przesyłania informacji do innych urządzeń za pośrednictwem Internetu. Pozwala to na automatyczne uruchamianie określonych akcji w przypadku wystąpienia określonych sytuacji. W prostym przykładzie zobaczmy taki inteligentny czajnik. Czajnik można zaprogramować tak, aby automatycznie wyłączał się po osiągnięciu określonej temperatury. Może również wysłać powiadomienie do użytkownika w tym samym.

Teraz zastosujmy tę samą koncepcję do całego domu i wszystkich obecnych urządzeń. To inteligentny dom oparty na IoT. Zamiast ręcznie podchodzić do urządzenia i podejmować działania, te działania można wykonać jednym naciśnięciem przycisku. Obecnie większość inteligentnych urządzeń automatyki domowej IoT umożliwia sterowanie nimi za pomocą aplikacji, a nawet poleceń głosowych.

Teraz wyobraź sobie, że nie musiałbyś nawet podejmować takich działań. Innymi słowy, inteligentny dom będzie wiedział, kiedy podjąć określone działania i automatycznie je wykona. Tu właśnie leży przyszłość automatyki domowej i IoT.

Oto kilka możliwych scenariuszy, które możemy zobaczyć w przyszłości.

Inteligentne oświetlenie

W dzisiejszych czasach inteligentne oświetlenie jest modne. Można je zaplanować, aby włączyć/wyłączyć i zmienić intensywność. Jednak w przyszłości można pójść o krok dalej. Po włączeniu IoT w całym domu światła mogą reagować na inne podejmowane przez Ciebie czynności.

Na przykład światła mogą reagować na kino domowe. Mogą wyłączyć się lub przyciemnić, gdy zaczniesz oglądać film. Idąc dalej, mogą nawet zareagować na rodzaj filmu. Na przykład mogą się całkowicie wyłączyć, jeśli światła wyczują, że oglądasz horror, zapewniając odpowiednią atmosferę.

Drzwi

W przyszłości drzwi również mogą stać się inteligentniejsze. Wyobraź sobie, że otwierają się tylko wtedy, gdy wchodzisz lub wychodzisz. Może to być możliwe za pomocą urządzenia inteligentnego lub rozpoznawania twarzy. Można pójść o krok dalej, w tym samym czasie zaprogramować inne urządzenia aby działały razem.

Na przykład światła mogą się włączyć, gdy tylko wejdziesz przez drzwi. Ewentualnie, jeśli wychodzisz, mogą się wyłączyć.

Okna

Okna również mogą stać się mądrzejsze. Wyobraź sobie, że automatycznie otwierają okiennice, gdy wschodzi słońce i zamykają się o zachodzie słońca. Możesz nawet zaprogramować je tak, aby zamykały się automatycznie, gdy pada deszcz. Rozważ poprzedni przykład domowego filmu. Twoje zasłony mogą się opuścić, gdy oglądasz film.

Termostat

Automatyka domowa IoT

W dzisiejszych czasach możesz zdalnie sterować swoim termostatem domowym za pomocą aplikacji. W przyszłości może nawet nie będziesz musiał tego robić. Termostat będzie w stanie rozpoznać, czy zbliżasz się do domu. Następnie sprawdzi temperaturę w pomieszczeniu, na zewnątrz i ustawi odpowiednią dla Ciebie. Może nawet rozpoznać, kiedy podejmujesz określone działania i odpowiednio dostosować, na przykład podczas kąpieli lub ćwiczeń.

Ogród botaniczny

Dzięki IoT nawet Twoje ogrody mogą stać się inteligentniejsze w przyszłości. Będziesz mógł umieścić czujniki IoT w ogrodzie. Jeśli te czujniki wykryją suchość gleby, mogą uruchomić system nawadniania. Kosiarki zautomatyzowane mogą zostać automatycznie uruchomione, jeśli trawa przekroczy określoną wysokość.

Domowe procedury

Już teraz większość domu może być połączona z inteligentnymi urządzeniami. Istnieją inteligentne gniazda, które automatycznie włączają/wyłączają urządzenia. Inteligentne alarmy mogą odtwarzać muzykę, gdy się obudzisz, a nawet przekazywać wiadomości. Asystenci głosowi mogą nawet wykonywać całe procedury, w których sterowane są światła, sprzęt AGD, termostat, alarmy i inne urządzenia.

W przyszłości zostanie to rozszerzone na cały dom. Rozważ poranną rutynę. Okiennice otworzą się tuż przed przebudzeniem, aby pomóc Ci pozbyć się tego zamroczenia. Jeszcze zanim się obudzisz, ekspres zacznie przygotowywać poranną filiżankę. W łazience zostanie podgrzana woda pod prysznic. Twoje stereo zacznie grać kilka porannych melodii, gdy będziesz mieć poranną filiżankę. Telewizor również się włączy i wyświetli preferowany kanał informacyjny. Oczywiście termostat dostosuje się do komfortowej temperatury.

Oczywiście to wszystko nie wydarzy się z dnia na dzień. Istnieje kilka barier utrudniających powszechne przyjęcie inteligentnych domów z obsługą IoT, z których główną jest koszt. Prywatność to kolejny poważny problem. Do tego dochodzą obecne ograniczenia technologiczne, które utrudniają płynne połączenie między wielobiegunowymi urządzeniami IoT.

Aby dowiedzieć się więcej o Siddhi InfoSoft kliknij tutaj

Autorem tego bloga jest Rushabh Patel, założyciel i CEO, Siddhi InfoSoft

O autorze

Rushabh Patel jest założycielem i dyrektorem generalnym Siddhi InfoSoft, jednej z wiodących  firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych i aplikacji  w Indiach z wielką pasją do tworzenia stron internetowych i aplikacji, głównie  iOS ,  Android  i Fullstack.

Skomentuj ten artykuł poniżej lub na  Twitterze: @IoTnow_ LUB  @jcIoTnow

RECENT ARTICLES

Viasat demonstruje bezpośrednią łączność satelitarną w Arabii Saudyjskiej

Viasat ogłosił, że po raz pierwszy przeprowadził demonstrację bezpośredniej łączności satelitarnej (D2D) w Królestwie Arabii Saudyjskiej, we współpracy z partnerami z ekosystemu firmy.

Read more

Samyang prezentuje chatbota TRIGENT i odświeżoną stronę TRILITE

Samyang Corporation zaprezentowała nową stronę internetową swojej marki rozwiązań do uzdatniania wody „TRILITE” oraz innowacyjną sztuczną inteligencję (AI) w swojej siedzibie w Jongno, Seul.

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów. Przypadki wykorzystania automatyki domowej dla: Oświetlenie Drzwi Okna Termostat Ogród botaniczny Domowe procedury Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę wygodę i łatwość, jaką

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more