Infineon Technologies AG oraz Quantinuum ogłosiły partnerstwo w celu opracowania przyszłej generacji pułapek jonowych. Partnerstwo to przyspieszy rozwój komputerów kwantowych i umożliwi postęp w takich dziedzinach jak chemia generatywna, nauka o materiałach i sztuczna inteligencja.
„Jesteśmy podekscytowani współpracą z Quantinuum, aby przesuwać granice możliwości komputerów kwantowych i tworzyć większe, bardziej wydajne maszyny, które rozwiązują rzeczywiste problemy” – powiedział Richard Kuncic, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu systemów energetycznych w Infineon Technologies. „Ta współpraca łączy najnowocześniejszą wiedzę Infineon w zakresie rozwoju procesów, produkcji i technologii kwantowych jednostek przetwarzania (QPU) z zaawansowanym doświadczeniem Quantinuum w projektowaniu pułapek jonowych oraz eksploatacji wydajnych komercyjnych komputerów kwantowych.”
Infineon innowuje dzięki dedykowanemu zespołowi, aby uczynić swoje kwantowe jednostki przetwarzania w technologii pułapek jonowych (QPUs) sercem wiodących komputerów kwantowych. Firma inwestuje w tę dziedzinę od 2017 roku, wykorzystując swoje doświadczenie w technologiach przetwarzania na dużą skalę oraz rozwijając technologie, takie jak fotonika zintegrowana i elektronika sterująca, aby umożliwić swoim partnerom skalowanie liczby kubitów w ich maszynach.
W podejściu sprzętowym Quantinuum naładowane atomy są zatrzymywane w polach elektromagnetycznych, aby można było nimi manipulować i kodować informacje za pomocą sygnałów mikrofalowych i laserów. To rozwiązanie ma wyraźne zalety w porównaniu z innymi technologiami kwantowymi, w tym wyższą wierność i dłuższe czasy koherencji.
Współpraca ta opiera się na wynikach osiągniętych przez komputery kwantowe Quantinuum z technologią pułapek jonowych, które obecnie ustanawiają światowe rekordy w kluczowych wskaźnikach wydajności, takich jak wierność bram 2-kubitowych, objętość kwantowa i wierność benchmarków krzyżowej entropii. Aby osiągnąć jeszcze lepszą wierność na większą skalę i uzyskać przewagę komercyjną, potrzebne są większe i bardziej zaawansowane pułapki jonowe. Inżynierowie z obu firm współpracują od ponad roku i intensyfikują swoje wysiłki w ramach aktualnego partnerstwa, aby opracować wydajne pułapki jonowe dla komputerów kwantowych następnej generacji Quantinuum.
„Naszą misją w Quantinuum jest przyspieszenie rozwoju użytecznych komputerów kwantowych. Ogłosiliśmy plan działania, aby osiągnąć uniwersalną tolerancję na błędy do 2029 roku. Nasze partnerstwo z Infineon jest kluczowe dla realizacji tego zobowiązania” – powiedział Rajeeb Hazra, prezes i dyrektor generalny Quantinuum.
Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska