Departament Handlu USA przedstawia algorytmy szyfrowania odporne na kwantowe cyberataki

kłódka kształcie tarczy Grafika ze strony Freepik.com

Krajowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) Departamentu Handlu USA zakończył prace nad głównym zestawem algorytmów szyfrowania, zaprojektowanych tak, aby wytrzymać cyberataki z użyciem komputerów kwantowych.

Naukowcy na całym świecie ścigają się, aby zbudować komputery kwantowe, które działałyby w zupełnie inny sposób niż zwykłe komputery i mogłyby złamać obecne szyfrowanie, które zapewnia bezpieczeństwo i prywatność praktycznie wszystkiego, co robimy online. Algorytmy te zostały określone w pierwszych zakończonych standardach z projektu standaryzacji kryptografii post-kwantowej (PQC) NIST i są gotowe do natychmiastowego użycia.

Trzy nowe standardy są stworzone z myślą o przyszłości. Technologia komputerów kwantowych rozwija się szybko, a niektórzy eksperci przewidują, że urządzenie zdolne do złamania obecnych metod szyfrowania może pojawić się w ciągu dekady, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności osób, organizacji i całych narodów.

„Rozwój technologii kwantowej odgrywa kluczową rolę w potwierdzaniu statusu Ameryki jako światowej potęgi technologicznej i napędzaniu przyszłości naszego bezpieczeństwa ekonomicznego” – powiedział zastępca sekretarza handlu Don Graves. „Agencje handlowe robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić konkurencyjność USA w dziedzinie kwantowej, w tym Krajowy Instytut Standardów i Technologii, który jest na czele tego rządowego wysiłku.”

Dodał: „NIST dostarcza nieocenionej wiedzy specjalistycznej, aby opracować innowacyjne rozwiązania dla naszych wyzwań związanych z technologią kwantową, w tym środki bezpieczeństwa, takie jak kryptografia post-kwantowa, które organizacje mogą już teraz wdrażać, aby zabezpieczyć naszą przyszłość post-kwantową. W miarę kontynuacji tego trwającego od dekady przedsięwzięcia, czekamy na kontynuowanie dziedzictwa przywództwa Departamentu Handlu w tej kluczowej dziedzinie.”

Standardy — zawierające kod komputerowy algorytmów szyfrowania, instrukcje dotyczące ich wdrożenia oraz zamierzone zastosowania — są wynikiem ośmioletniego wysiłku zarządzanego przez NIST, który ma długą historię opracowywania szyfrowania. Agencja zgromadziła światowych ekspertów w dziedzinie kryptografii, aby wymyślić, przedstawić, a następnie ocenić algorytmy kryptograficzne, które mogłyby oprzeć się atakom komputerów kwantowych. Nowa technologia może zrewolucjonizować dziedziny takie jak prognozowanie pogody, podstawowa fizyka czy projektowanie leków, ale niesie również zagrożenia.

„Technologia komputerów kwantowych może stać się siłą rozwiązującą wiele najtrudniejszych problemów społecznych, a nowe standardy reprezentują zobowiązanie NIST do zapewnienia, że nie zakłócą one jednocześnie naszego bezpieczeństwa” – powiedziała podsekretarz handlu ds. standardów i technologii oraz dyrektor NIST Laurie E. Locascio. „Te finalne standardy są ukoronowaniem wysiłków NIST na rzecz ochrony naszych poufnych informacji elektronicznych.”

Szyfrowanie pełni ogromną rolę we współczesnym zdigitalizowanym społeczeństwie. Chroni niezliczone elektroniczne tajemnice, takie jak treść wiadomości e-mail, dokumentacja medyczna i biblioteki zdjęć, a także informacje kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego. Zaszyfrowane dane mogą być przesyłane przez publiczne sieci komputerowe, ponieważ są one nieczytelne dla wszystkich, poza ich nadawcą i zamierzonym odbiorcą.

Narzędzia szyfrowania opierają się na złożonych problemach matematycznych, które konwencjonalne komputery uważają za trudne lub niemożliwe do rozwiązania. Jednak wystarczająco zaawansowany komputer kwantowy mógłby bardzo szybko przesiać ogromną liczbę potencjalnych rozwiązań tych problemów, pokonując obecne szyfrowanie. Algorytmy, które NIST znormalizował, opierają się na innych problemach matematycznych, które stanowią wyzwanie zarówno dla komputerów konwencjonalnych, jak i kwantowych.

„Te finalne standardy zawierają instrukcje dotyczące ich wdrożenia w produktach i systemach szyfrowania” – powiedział matematyk NIST Dustin Moody, który kieruje projektem standaryzacji PQC. „Zachęcamy administratorów systemów do natychmiastowego rozpoczęcia ich integracji, ponieważ pełna integracja zajmie trochę czasu.”

Moody dodał, że te standardy są podstawowymi narzędziami do ogólnego szyfrowania i ochrony podpisów cyfrowych.

Skomentuj ten artykuł za pośrednictwem X: @IoTNow i odwiedź nasza strone IoT Now Polska

RECENT ARTICLES

Viasat demonstruje bezpośrednią łączność satelitarną w Arabii Saudyjskiej

Viasat ogłosił, że po raz pierwszy przeprowadził demonstrację bezpośredniej łączności satelitarnej (D2D) w Królestwie Arabii Saudyjskiej, we współpracy z partnerami z ekosystemu firmy.

Read more

Samyang prezentuje chatbota TRIGENT i odświeżoną stronę TRILITE

Samyang Corporation zaprezentowała nową stronę internetową swojej marki rozwiązań do uzdatniania wody „TRILITE” oraz innowacyjną sztuczną inteligencję (AI) w swojej siedzibie w Jongno, Seul.

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more