9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

9 aplikacji IoT, które zmieniają wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda jest taka, że ​​aplikacje Internetu rzeczy (IoT) to nie tylko jedna rzecz, ale metodologia planowania, wdrażania i wykorzystywania technologii w celu osiągnięcia szerokiej listy korzyści.

Spis treści

Aplikacje IoT

Aplikacje IoT

W połączeniu z innymi przełomowymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak 5G, automatyzacja i uczenie maszynowe, IoT zmienia sposób, w jaki prowadzimy działalność i zajmujemy się naszym życiem.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się bliżej Internetowi Rzeczy i niektórym praktycznym zastosowaniom, które już dziś wywierają wpływ.

Czym jest Internet Rzeczy?

IoT ( Internet rzeczy ) to luźna sieć połączonych ze sobą cyfrowych punktów końcowych, takich jak urządzenia konsumenckie, sieci, serwery, aplikacje itp. Chociaż istnieje ogromna różnorodność „rzeczy”, które składają się na IoT , wszystkie mają wspólną cechę polegająca na możliwości przesyłania danych przez sieć bez konieczności interakcji człowiek-człowiek lub człowiek-komputer.

Aby to zrobić, każda „rzecz” musi oczywiście być powiązana z unikalnymi identyfikatorami (UID), które będą wybierane z innych urządzeń i punktów końcowych, takich jak adres IP. W najprostszej postaci ekosystem IoT składa się z dwóch lub więcej urządzeń z możliwością zbierania danych z ich środowiska (w tym użytkowników). Mogą przekazywać te dane między sobą za pośrednictwem bramy IoT lub przesyłać je do innych urządzeń brzegowych lub chmury w celu lokalnego przetworzenia i analizy.

Czym jest Internet Rzeczy?

IoT jest wszechobecny, a określone aplikacje lub „rzeczy” są opracowywane w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb we wszystkich sektorach.

Firmy zdały sobie sprawę z potencjalnych zalet działania w sposób wykorzystujący IoT na swoją korzyść, takich jak:

  • Poprawa doświadczeń klientów
  • Działania bardziej wydajne
  • Wykorzystanie większej ilości danych (konsumenckich)
  • Poprawa w podejmowaniu decyzji
  • Przyspieszenie świadczenia usług
  • Rosnące wskaźniki adaptacji wśród konsumentów

W kontekstach mniej zorientowanych na konsumenta cele IoT są podobne, ale mogą obejmować zmianę celów na:

  • Poprawa produktywności pracowników
  • Poprawa widoczności procesów i zasobów cyfrowych
  • Poprawa dostępu do danych w czasie rzeczywistym
  • Ułatwienie komunikacji

Ekosystem IoT może być tak skomplikowany, jak systemy GPS montowane na pojazdach floty przewoźników, które komunikują ich lokalizację do centralnego serwera. Serwer ten zestawia, organizuje i przesyła dane, aby pomóc w koordynowaniu zasobów, mapowaniu lub śledzeniu tras oraz dostarczaniu decydentom niezbędnych danych w czasie rzeczywistym do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych.

Lub może to być tak proste, jak Twój domowy Amazon Echo, Google Home lub Apple HomePod, który pomaga kupować artykuły spożywcze z internetowego rynku.

9 konkretnych zastosowań IoT

1. Zdrowie i nauki przyrodnicze

Niewątpliwie najbardziej rozpowszechnione wykorzystanie i świadomość zastosowań IoT w tej przestrzeni są związane z urządzeniami do noszenia na ciele dla konsumentów . A dziś najpopularniejszym i wszechobecnym typem urządzenia do noszenia jest bez wątpienia smartwatch.

Gama Galaxy od Google, seria Apple Watch i różne urządzenia Fitbit wymagają niewielkiego wprowadzenia. W przypadku urządzeń Galaxy Wear i Apple Watch są to potężne narzędzia zwiększające produktywność i rozszerzenie smartfona o wiele takich samych możliwości.

Aplikacje IoT Zdrowie i nauki przyrodnicze
Inteligentny zegarek Apple

Jednak zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem urządzeń do noszenia są urządzenia do śledzenia kondycji i aktywności, wspierane przez firmy takie jak Fitbit.

Wyrafinowanie i cechy tych urządzeń rosną wraz ze zużyciem. Od pulsometrów, przez monitory jakości snu, GPS i wbudowane WiFi/5G, to tylko część możliwości. Jednak przyszłością urządzeń do noszenia mogą być urządzenia, które są jeszcze bardziej nierozerwalnie połączone z nami za pomocą urządzeń wbudowanych, takich jak Neuralink .

2. Konsument i dom

Inteligentny dom od dawna był ideałem fanatyków technologii, ale teraz powoli staje się rzeczywistością.

Możesz znaleźć inteligentne wersje prawie wszystkich urządzeń AGD, od pralek przez lodówki, lustra do szaf.

Google Home Mini

Nie tylko zapewniają zaawansowaną funkcjonalność niedostępną w konwencjonalnych systemach, ale mogą być ze sobą połączone i sterowane za pomocą jednego punktu styku.

Na przykład konsumenci domowi asystenci, tacy jak Google Home, Apple HomePod i Amazon Echo, mogą zintegrować się z wieloma innymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Inne mogą pochodzić z dedykowanych aplikacji na smartfony lub komputery. Zastosowania te wahają się od praktycznych do luksusowych. Mogą na przykład pomóc w konserwacji i kontroli systemów przeciwpożarowych, monitorować zużycie energii/wody lub pomóc w utrzymaniu idealnej kontroli klimatu w całym domu.

3. Transport i logistyka

Może być sposobem na całkowite wyeliminowanie porannych korków w dojazdach do pracy, zarządzanie ruchem to dziedzina, która robi wielkie postępy.

Większość nowoczesnych samochodów produkowanych obecnie to urządzenia IoT wyposażone w systemy informacyjno-rozrywkowe z funkcjami, takimi jak bezproblemowa integracja ze smartfonami, GPS, a nawet łączność z Internetem.

Transport i logistyka Aplikacje IoT

Nawet korzystając z aplikacji takich jak Mapy Google i Waze, otrzymujemy informacje, które ułatwiają nam życie i udostępniamy je systemom monitorowania ruchu.

Jednak stoimy również w obliczu pojawienia się „inteligentnego samochodu”, którego pionierami są firmy takie jak Tesla. Zautomatyzowane pojazdy mogą być kolejnym krokiem do osiągnięcia w pełni zintegrowanych systemów zarządzania ruchem.

4. Rolnictwo

Tradycyjnie nie myślimy w tym samym duchu o rolnictwie i najnowocześniejszych technologiach.

Jednak rolnicy już korzystają z tych technologii, aby zapewnić im dostęp do bezprecedensowych danych i uprawnień decyzyjnych.

Na przykład czujniki, które mogą wykrywać różne właściwości gleby, takie jak poziom wilgotności i kwasowości oraz dostępność składników odżywczych, są już powszechne. Może to pomóc rolnikom w określeniu, które uprawy są najlepsze dla gleby lub w odpowiednim przygotowaniu gleby. Podobne urządzenia można wykorzystać do zbierania i analizowania danych o klimacie, pogodzie krótkoterminowej itp.

Rolnicy mogą również korzystać z szeregu innych urządzeń IoT, które obejmują śledzenie floty, zarządzanie zapasami, obserwacje w terenie, a nawet monitorowanie inwentarza żywego. Dało to początek dyscyplinie „rolnictwa precyzyjnego” i koncepcji „inteligentnego gospodarstwa”.

5. Handel detaliczny i hotelarstwo

Ponieważ branża koncentruje się na zapewnianiu jak najlepszych doświadczeń użytkowników, naturalne jest, że ten sektor również będzie skłaniał się ku większej koncentracji na IoT.

Na przykład klucze elektroniczne można wysyłać bezpośrednio na smartfona i używać do otwierania drzwi hotelowych za pomocą kodów QR. Może to pomóc skrócić frustrujący, długi czas zameldowania i wymeldowania, a także zautomatyzować inne interakcje, takie jak zamawianie obsługi pokoju, zamawianie usług sprzątania, korzystanie z usług konsjerża itp . Oszczędza to czas i wysiłek zarówno konsumenta, jak i gospodarza. Eliminuje również wiele niepotrzebnych interakcji międzyludzkich.

Aplikacje IoT dla branży hotelarskiej

Aplikacje IoT dają również firmom z branży hotelarskiej niespotykane dotąd możliwości spersonalizowanego marketingu, przesyłania wiadomości i dostosowanych ofert.

Chociaż nie jest to pierwotnie zamierzone przeznaczenie, te innowacje są jeszcze bardziej sensowne w naszym postpandemicznym świecie.

6. Oszczędność energii i „inteligentna sieć”

To nie jedyne cywilne wykorzystanie Internetu Rzeczy na dużą skalę , ale stało się jednym z najbardziej aktualnych.

Nasze zbiorowe sumienie nigdy nie było bardziej zaangażowane w minimalizowanie naszego śladu środowiskowego. Zmniejszone i bardziej efektywne zużycie energii jest postrzegane jako jeden z kluczowych sposobów osiągnięcia tego celu.

Oszczędność energii i „inteligentna sieć”

Instalacja „inteligentnych” liczników energii elektrycznej z wbudowanymi czujnikami i możliwościami Internetu Rzeczy może nam pomóc w bardziej efektywnym monitorowaniu i kontrolowaniu przepływu energii elektrycznej, od elektrowni przemysłowych po gminne bloki miejskie.

Napływ danych pomaga również ulepszyć modele predykcyjne dotyczące czasów szczytowego zużycia i innych ważnych trendów. Ponadto konserwacja i naprawy zostaną usprawnione dzięki szybszemu i dokładniejszemu wykrywaniu i identyfikowaniu usterek.

Aplikacje skierowane do konsumentów mogą również dostarczać użytkownikom informacji, aby lepiej zrozumieć, sprawować większą kontrolę nad ich wzorcami konsumpcji.

7. Budynki i budownictwo

Aplikacje IoT są również odkrywane przez cały cykl życia budowy i bieżącej konserwacji budynku. Celem tych aplikacji jest głównie zwiększenie produktywności i wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych.

Przykłady tych systemów są różnorodne:

  • Elektroniczna kontrola dostępu do budynku ze śledzeniem wejścia/wyjścia
  • Czujniki podłączone do systemów zasilania elektrycznego/wodnego w celu śledzenia zużycia i potencjalnych usterek
  • Automatyka i monitoring różnych systemów, takich jak HVAC , czujniki dymu, windy itp.
  • Nadzór

Systemy te mogą być stosowane zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i komercyjnych, takich jak centra handlowe czy budynki biurowe.

8. Przemysł

Ostatnio sektor przemysłowy stał się głównym obszarem zastosowań IoT.

Jest to wysoce konkurencyjna przestrzeń, a IoT w połączeniu z automatyzacją i uczeniem maszynowym pomaga organizacjom zachować konkurencyjność poprzez zmniejszenie kosztów operacyjnych i zwiększenie produktywności/wydajności.

Przemysłowy

Urządzenia do noszenia i rzeczywistość rozszerzona są coraz częściej wykorzystywane do zwiększania produktywności pracowników i poprawy zarządzania zasobami ludzkimi. Operatorzy również odnoszą znaczne korzyści z ulepszonego monitorowania hali produkcyjnej, w tym danych w czasie rzeczywistym z urządzeń produkcyjnych i systemów zarządzania zapasami.

W ostatnich latach pojawiły się ogromne innowacje w robotyce i przemysłowych egzoszkieletach, które również poprawiają bezpieczeństwo i produktywność. I ciekawie będzie zobaczyć, jak nieuchronnie integruje się to z większym ekosystemem IoT.

9. Ochrona i bezpieczeństwo publiczne

Liczba zastosowań IoT w sferze ochrony i bezpieczeństwa publicznego jest niemal zbyt duża, by je wymieniać.

Jeśli chodzi o ochronę własności prywatnej lub zastrzeżonej, użytkownicy mogą korzystać z ulepszonego monitoringu i nadzoru dzięki zaawansowanym czujnikom otoczenia, dronom i podłączonym systemom kamer wideo.

Bezpieczeństwo i bezpieczeństwo publiczne

Urzędnicy publiczni, tacy jak policja, strażacy i ratownicy medyczni, mogą skorzystać z lepszego dostępu do informacji w czasie rzeczywistym, a także z technologii IoT wbudowanej w ich radiowozy, wozy strażackie i karetki pogotowia. Automatyczne wykrywacze strzałów i zautomatyzowane „sniffery” materiałów wybuchowych to tylko niektóre ze sposobów, w jakie można je wykorzystać do zwalczania brutalnej przestępczości lub w sytuacjach bojowych.

Wniosek

W miarę postępów jasne jest, że to tylko cząstka pod względem różnorodności, możliwości i wpływu IoT na nasze życie. Wplyw ten wdrożony w parze z innymi postępami w sztucznej inteligencji, automatyzacji i sieciach nowej generacji, naprawdę może zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy i żyjemy.

Pojawienie się 5G ma szczególne znaczenie dla dalszego wdrażania i innowacji w przestrzeni IoT. Rozwój tych połączonych urządzeń spowodował wzrost naszego zapotrzebowania na szybką, niezawodną i szerokopasmową łączność. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy w pełni wykorzystać dane w czasie rzeczywistym i przyspieszone podejmowanie decyzji, obiecane przez aplikacje IoT.

RECENT ARTICLES

Kemet Data Center przyspieszy transformację cyfrową na Bliskim Wschodzie i w Afryce

INTRO Technology, technologiczne ramię INTRO Holding i spółka macierzysta Advansys i Forte Cloud, ogłosiła podpisanie Memorandum of Understanding (MoU) z Oman Data Park w celu utworzenia Kemet Data Center w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego. Wartość MoU wynosi 450 milionów dolarów i reprezentuje pierwsze partnerstwo między tymi dwoma firmami, mające na celu dostarczanie rozwiązań chmurowych, Internetu

Read more

Qualcomm i Sequans finalizują sprzedaż technologii 4G IoT

Qualcomm Incorporated, poprzez swoją spółkę zależną Qualcomm Technologies, oraz Sequans Communications ogłosiły, że zakończyły sprzedaż technologii 4G IoT firmy Sequans na rzecz Qualcomm.

Read more
FEATURED IoT STORIES

Znaczenie łączności w IoT

Łączność jest centralnym elementem Internetu Rzeczy (IoT). Jest to siła napędowa i kluczowy element tej zmiany we współczesnej technologii. IoT to nazwa nadana ogromnej sieci fizycznych obiektów, które komunikują się przez internet. Obiekty te mają wbudowane czujniki, oprogramowanie, łączność sieciową i aktuatory, które umożliwiają wymianę informacji między sobą przez internet. Innymi słowy, wyróżniającą cechą IoT

Read more

CAT-M1 vs NB-IoT – badanie rzeczywistych różnic

Ponieważ członkowie branży chcą zapewnić IoT łączność następnej generacji , w wydaniu 13 3GPP pojawiły się dwa różne standardy — CAT-M1 i NB-IoT .

Read more

9 aplikacji IoT, które zmienią wszystko

Niezależnie od tego, czy jesteś prezesem zorientowanym na przyszłość, dyrektorem generalnym zorientowanym na technologię, czy liderem IT, już wcześniej spotkałeś się z terminem IoT. Często jest używany wraz z superlatywami dotyczącymi tego, jak zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujesz, bawisz się i żyjesz. Ale czy to tylko kolejne modne hasło, czy też jest to obiecany technologiczny święty Graal? Prawda

Read more

IoT i automatyka domowa: co przyniesie przyszłość?

Kiedyś marzenie, automatyka domowa wykorzystująca iot, powoli staje się częścią codziennego życia na całym świecie. W rzeczywistości uważa się, że globalny rynek inteligentnej automatyki domowej do 2020 roku osiągnie 40 miliardów dolarów.

Read more

5 wyzwań stojących przed Internetem Rzeczy

Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.

Read more