Internet rzeczy ( IoT) szybko stał się ogromną częścią tego, jak ludzie żyją, komunikują się i prowadzą interesy. Na całym świecie urządzenia z dostępem do Internetu zmieniają nasz świat w bardziej aktywne miejsce do życia.
Spis treści:
- Problemy IoT z bezpieczeństwem
- Brak regulacji dotyczących IoT
- Wyzwania związane z kompatybilnością
- Ograniczona przepustowość
- Oczekiwania klienta
Jak mówi Kate Began, kierownik ds. sprzedaży i marketingu Polycase, istnieje wiele korzyści ze zwiększonego wykorzystania technologii IoT, od możliwości monitorowania ładunku w dowolnym miejscu, po odtwarzanie ulubionej muzyki pod prysznicem z wodoodpornego głośnika Bluetooth. Jednak nadal istnieje wiele wyzwań związanych z upowszechnieniem IoT i bezpieczną, funkcjonującą globalną siecią urządzeń.
Od wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, po niebezpieczeństwa związane z wysokimi oczekiwaniami klientów, te pięć czynników stanowi poważne zagrożenie dla rozwoju Internetu Rzeczy. Pokonanie ich będzie kluczem do stworzenia prawdziwie trwałej produktywności i dobrobytu dzięki tym niesamowitym technologiom.
1. Problemy IoT z bezpieczeństwem
Zapytaj dowolnego eksperta ds. bezpieczeństwa o największe bóle głowy XXI wieku, a prawdopodobnie wspomni o urządzeniach IoT. Powód? Pod względem cyberbezpieczeństwa urządzenia IoT znacznie rozszerzają „powierzchnię ataku” lub liczbę potencjalnych obszarów, w których cyberprzestępcy mogą przeniknąć do bezpiecznej sieci.
Cyberprzestępcy nie muszą rozbijać plastikowej obudowy urządzenia IoT, aby uzyskać dostęp do wrażliwych materiałów. Mogą po prostu opracować swoją drogę przez jedną z wielu luk w zabezpieczeniach, które można znaleźć w całym IoT. Wiele urządzeń IoT ma niezmienione domyślne hasła, niezałatane oprogramowanie i inne poważne luki w zabezpieczeniach.
W 2017 roku dane kasyna zostały naruszone przez hakerów, którzy uzyskali dostęp do jego sieci za pośrednictwem termostatu IoT w jednym z jego akwariów. Co gorsza, rodzice zgłaszali, że nieznajomi uzyskują dostęp do monitorów ich dzieci przez Internet i używają ich do rozmów.
Duża część ciężaru rozwiązania tego problemu spada na użytkowników urządzeń IoT. Wiele osób nadal nie postrzega urządzeń IoT jako potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, które należy łatać, aktualizować i chronić w podobny sposób, jak robią to smartfony i komputery.
(W rzeczywistości wiele osób nadal nie chroni wystarczająco dobrze swoich telefonów lub komputerów.) Ale, jak omówimy poniżej, rządy często nie poruszały się z wystarczającą szybkością, aby uregulować te nowe technologie, gdy tylko staną się dostępne.
2. Brak regulacji dotyczących IoT
Inną wspólną cechą innowacji technologicznych jest to, że regulacja rządowa często zajmuje dużo czasu, aby dogonić obecny stan technologii. Wraz z szybką ewolucją, która ma miejsce każdego dnia w IoT, rząd nie spieszy się, aby nadrobić zaległości, a firmy często pozostają bez kluczowych informacji, których potrzebują do podejmowania decyzji.
Brak silnych przepisów dotyczących Internetu Rzeczy w dużej mierze powoduje, że Internet przedmiotów pozostaje poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, a problem prawdopodobnie się pogorszy, ponieważ potencjalna powierzchnia ataku rozszerza się, obejmując coraz bardziej kluczowe urządzenia. Gdy urządzenia medyczne, samochody i zabawki dla dzieci są połączone z Internetem, nietrudno wyobrazić sobie wiele scenariuszy potencjalnych katastrof, które rozwijają się przy braku odpowiednich regulacji.
Kontrola jakości w IoT może być szczególnie trudna z punktu widzenia przepisów, ponieważ ogromna liczba urządzeń IoT jest obecnie importowana z krajów takich jak Chiny, które mają różne standardy jakości i bezpieczeństwa, wielu ekspertów domaga się silnych i uniwersalnych standardów bezpieczeństwa dla technologii IoT.
3. Wyzwania związane z kompatybilnością
Nowe fale technologii często charakteryzują się dużą baza konkurentów walczących o udział w rynku, a IoT z pewnością nie jest wyjątkiem. To może być dobra wiadomość, ponieważ konkurencja stwarza większe możliwości wyboru dla konsumentów, ale może również powodować frustrujące problemy ze zgodnością.
Domowe sieci mesh to jeden z obszarów, w którym pojawiają się problemy z kompatybilnością. Bluetooth od dawna jest standardem kompatybilności dla urządzeń IoT. W rzeczywistości został nazwany na cześć starożytnego króla, Haralda Bluetooth, znanego z jednoczenia walczących plemion. Ale jeśli chodzi o automatykę domową z wykorzystaniem sieci mesh, kilku konkurentów zaczęło kwestionować ofertę sieci mesh Bluetooth, w tym protokoły takie jak Zigbee i Z-Wave. Mogą minąć lata, zanim rynek ustabilizuje się na tyle, by ukoronować jeden uniwersalny standard dla domowego IoT.
Dalsza kompatybilność z urządzeniami IoT zależy również od tego, czy użytkownicy będą aktualizować i łatać swoje urządzenia, co, jak właśnie omówiliśmy, może być dość trudne. Gdy urządzenia IoT, które muszą się ze sobą komunikować, działają w różnych wersjach oprogramowania, mogą wystąpić różnego rodzaju problemy z wydajnością i luki w zabezpieczeniach. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby konsumenci Internetu Rzeczy aktualizowali swoje urządzenia.
4. Ograniczona przepustowość
Łączność jest większym wyzwaniem dla IoT, niż można by się spodziewać. Większość rynku IoT rośnie w szybkim tempie, niektórzy eksperci obawiają się, że aplikacje IoT wymagające dużej przepustowości, na przykład do strumieniowania wideo, będą wkrótce walczyć o miejsce w obecnym modelu IoT serwer-klient.
Dzieje się tak, ponieważ model serwer-klient wykorzystuje scentralizowany serwer do uwierzytelniania i kierowania ruchu w sieciach IoT. Gdy coraz więcej urządzeń zaczyna łączyć się z tymi sieciami, często mają trudności z uregulowaniem obciążenia.
Dlatego ważne jest, aby firmy IoT dokładnie przeanalizowały swoich dostawców łączności IoT i wybrały takiego, który ma duże doświadczenie w zakresie usług i innowacji. Funkcje takie jak inteligentne przełączanie między operatorami sieci komórkowych (MNO) są szczególnie przydatne do tworzenia bardziej niezawodnego i przyjaznego dla użytkownika produktu IoT dla Twoich klientów.
5. Oczekiwania klientów
Często mówi się, że lepiej nie obiecywać i dostarczać za dużo. Wielu producentów IoT przekonało się o tym na własnej skórze, ponieważ start-upy IoT często upadają i pozostawiają za sobą zdezorientowanych klientów. Gdy oczekiwania klientów i rzeczywistość produktu nie pasują do siebie, rezultatem mogą być awarie systemu, osierocone technologie i utrata produktywności.
Przy tak silnej konkurencji na rynku IoT klienci, których oczekiwania nie są spełnione, nie zawahają się pójść gdzie indziej. Firmy, które chcą wejść w ten konkurencyjny i innowacyjny sektor, powinny być przygotowane na rynek, który nigdy nie stoi w miejscu oraz klientów, którzy zawsze chcą płynniejszego i bardziej zaawansowanego doświadczenia.
IoT to ekscytujący sektor, który może zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i bawimy się. Ale branża technologiczna, rząd i konsumenci muszą być po tej samej stronie w kwestiach bezpieczeństwa i wydajności, aby zapewnić, że IoT pozostanie bezpieczny i produktywny w użyciu.
Autorką jest Kate Began, która pełni funkcję kierownika sprzedaży i marketingu w firmie Polycase .
O autorze
Kate Began pełni funkcję kierownika sprzedaży i marketingu w firmie Polycase. Nadzoruje przedstawicieli obsługi klienta, pomaga w rozwoju produktów i kieruje działaniami marketingowymi z centrali Avon w stanie Ohio. Kate jest także zagorzałą fanką Indian Cleveland.
Skomentuj ten artykuł poniżej lub na Twitterze: @IoTnow_ LUB @jcIoTnow